Otse põhisisu juurde

Eestlane olen ja eestlaseks jään: tulemused

Vastajaid oli 18. Tänan!
Kaldkirjas jutt on minu kommentaarid.
Saagu ka see kohe öeldud, et statistikasektorid (need pallid, noh) on Google tehtud, mina omaks ei võta.

1. Millises maakonnas oled elanud kõige rohkem aastaid oma elust? Nagu näha, võidutsevad Harjumaa ja Ida-Virumaa, mis peaksid ka muidu olema suurima rahvaarvuga maakonnad Eestis.




2. Pead töökohustuste tõttu järgmised 10 aastat elama ühes neist 15 suurimast Eesti linnast. Millise valid? Siin mulle tundub, et mitmed ei märganud seda kohta, kus oli öeldud, et ära vali Tartut, kui sa praegu elad siin. Aga võib-olla ainult tundub. Teiseks tulnud Viljandi kasuks andsin ka mina oma isikliku hääle.

 


3. Aga nüüd. Sama olukord, aga lähed elama ühte 10 väikseimast Eesti linnast. Kuhu? Eelistati Lõuna-Eesti linnu ja kõiki kohti valis vähemalt 1 inimene, ainult vaene väike Võhma jäi häälteta.
 

4.  Kes siis ikkagi peaks presidendi valima?
Praegune süsteem sobib pooltele vastanuist, aga paljud eelistavad ka rahva valikut. (Siit edasi võiks küsida, kas rahva valitud presidendil peaks ka suuremad volitused olema?)

5. Milline näitleja sul pähe tuleb, kui öeldakse "hea eesti näitleja" või "näitleja eesti kullafondist" vms?9 korda mainiti Ita Everit (so 50% vastajaist),
3 korda Aarne Üksküla,
2 korda Lembit Ulfsakit,
1 kord: Sulev Nõmmik, Marko Matvere, Mait Malmsten, Ervin Abel, Elle Kull, Luule Komissarov, Ülle Lichtfeldt.

6. Eesti kirjanduse tähtteos on...
7 korda mainiti "Tõde ja õigust" (loomulikult),
2 mainimist: "Mees, kes teadis ussisõnu",
1 mainimine: Karl Ristikivi "Inimese teekond" (hurraa sulle, kes sa selle välja tõid!), "Kalevipoeg",  "Ma langesin esimesel sõjasuvel" (originaalne!), "Rohtaed", "Wikmani poisid", "Nimed marmortahvlil", "Kevade", Tõnu Õnnepalu "Mandala" (meeldivalt helge tõesti võrreldes mõnede natuke rohkem masendavate eesti raamatutega).

7. Ja see eesti autori kirjutatud raamat (kohustusliku kirjanduse hulgast), mida sa lihtsalt vihkasid Seda küsimust siia pannes ootasin vastuseks ühte konkreetset raamatut ja üllatus-üllatus, enim mainiti...
... "Mäeküla piimameest" nimetas tervelt 5 inimest (üks suisa suurte tähtede ja hüüumärkidega).
2 inimest mainis "Väikest Illimari", "Tõde ja õigust" ning "Tasujat",
1 korra nimetati raamatuid "Hingede öö", "Kevade", "Pisuhänd".
Mainiti ka väljamaa teoseid "Protsess"ning "Kuritöö ja karistus".
2 inimest ütles, et polegi sellist raamatut olnud.

8. Kõige ägedam teos eesti muusikas on...
3 korral mainiti Rein Rannapi loomingut: üks kord üldiselt, lisaks kantaat "Ilus maa" ning "Eesti muld ja eesti süda",
2 inimest tõi esile Lepo Sumera teost "1981" (Kes sa oled, aatekaaslane?),
2 korral mainiti Arvo Pärti: "Spiegel im Spiegel" ja "Ukuaru valss" (hurraa!),
1 kord: "Rändaja õhtulaul", "Jätke võtmed väljapoole", "Eestlane olen ja eestlaseks jään", Sõdalaste koor ooperist "Vikerlased", "Lily Marleen", "Kodumaine viis", "Koit"; Svjata Vatra "Revolutsioon, Terminaator "Juulikuu lumi", kogu Olav Ehala looming.

9. Ütle üks vahva eesti poisslapsenimi!
Nimesid Rasmus ja Erich nimetati 2 korda.
Ülejäänud: Aadu, Andi, August, Jaan, Jaanus, Kaarup, Karl, Marko, Mihkel, Ru(u)ben, Ruubert, Uku, Vootele.

10. Et kõik võrdne oleks, siis ütle tüdrukunimi ka
Laura Lisanne sai 2 korda nimetatud, teised kõik ühe korra: Agnes, Anna, Eliisabet, Epp, Eva, Iiris, Kadri, Kaisa (hõissassaa!), Krõõt, Maret, Maria, Marleen, Miia, Roosi, Tuuli.

11. Kõige lahedam kohanimi Eestis on...
2 korda mainiti Litsmetsa küla.
Veel nimetati: Häädemeeste, Kalana, Kihelkonna kihelkond, Külaküla küla (kirjutaja avaldas kahtlust, kas see päriselt olemas on- internet ütleb, et asub Hiiumaal Emmaste vallas), Leie, Lelle, Liiapeksi, Lustivere, Muhu, Munalaskme, Mõisaküla, Mõnguste, Puhtaleiva, Siidisuka, Tõrva (on tõesti, mulle meeldib ka tõrvaseep väga), Äksi.

12. Siia kirjuta üks lahe eestikeelne sõna
ürgorg, kõoõueauguöö (Usun, et see on pärissõna, aga mida paganat see tähendab?:D), rüüpama, mulk (pehme või kõva l?), kalmistu, rabamurakas, kuvalda, printsessike, merionnmerijääb, sehkendaja, SAMUUM (mis tuu om?), rukkirääk, kuu-uurija, vanaema õunaaed, metsakutsu, Tallinn ja Tartu on Tõrva eeslinnad

13. Millist maakondi puudutavatest ridadest laulus "Ei ole üksi ükski maa" sa tahaksid laulda?
Mõtlesin praegu, et Mulgimaa rida on vist laululiselt kõige lahedam, ka lause ise on täitsa humoorikas.



14. Nimeta mõni koht Eestis, kuhu sa küllatulnud välismaalase viiksid/oled viinud
Taevaskoda nimetati 2 korda, ka Hiiumaad-Saaremaad ja Tõrvat (sh viidaks Tantsumäele, Vanamõisa järve äärde ja hüppetorni).
Ja veel : maale sauna ja metsa jalutama; Kõrvemaa soomaastikule; Valaste ja mõisad! (mind võib ka mõisatesse viia); Heh, Lahemaale koigepealt ja siis sealt edasi. Igale poole!; lauluväljak; botaanikaaed Tartus; Viljandi; põhjarannikule, pangapealsetele; soo; Muuksi mägi; Lõuna-Eestisse; tuhamäed.


15. Mis see Eesti Nokia lõpuks ikkagi on?
5 korda mainiti (kaunist puutumata) Eesti loodust (sh mets), ehk läheb kuuendana otsapidi sinna alla ka vastus "mõnusad aiad" (mis on minu arvates nii armas ja tore vastus!)
3 inimest ütles, et seda polegi (1 lisas, et vaadates Soome Nokia saatust on ehk nii paremgi)
3 inimest ei tea (aga 2 neist tahaks teada)
2 korda mainiti mõistust-ajusid, kolmandana sobib ehk otsapidi siia juurde Skype
1 inimene nimetas laulupidusid ja laulu võimu
Veel üks vastus: "seda ei saa nimetada, seda peab tundma" (Eesti Nokia on Eesti vaim vms?)

Kommentaarid

  1. Mina, see sinu ägedaima teose aatekaaslane.

    VastaKustuta
  2. Väga kena, et sa kirjutad. See aitas mind ka vastusele lähemale küsimuses kes sa oled :P

    VastaKustuta
  3. Samuum on kõrbetuul, kuiv ja kuum.
    T.
    PS. Ei old minu sõna muidu.

    VastaKustuta
  4. Samuum lõõtsutas mööda väljasid ja liiva lendas, madu sisises, skorpion kõrises jne jne.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Popid

Raamatute rohelised lipud

Neil päevil on (olgu siis kaudselt või otseselt) olnud teemaks see, mis sorti raamatud kellelegi konkreetselt meeldivad. Hakkasin minagi mõtlema, kas mul on säärane nimekiri olemas. Tänapäevases somekeeles võiks küsida, millised on minu rohelised lipud raamatute maailmas. Panin mõned punktid kirja, igaühe juures üks näide.

Nikola Huppertz "Elamiseks liiga pikk"

Hiljuti lugesin sama autori raamatut "Kaunis nagu kaheksa" . Leidsin, et eesti keeles on Huppertzilt veel üks raamat ilmunud. "Elamiseks liiga pikk" tundus jällegi intrigeeriv pealkiri.  Peategelane Magali Weill on nimelt 13-aastane Hannoveri tüdruk, kes on 182 sentimeetrit pikk. See on tema jaoks problemaatiline peamiselt seepärast, et nii pikana pole ta enda arvates suudeldav. Juba praegu pole. Ja kui veel mõtlema hakata, et tema oodatav pikkus täiskasvanuna on ilmselt üle 190 sentimeetri... Tulevik tundub tume. Magali elab kortermajas koos arstist isa (kes Magali meelest keha küll eriti ei mõista), vähe närvilise ema ja mässulise vanema õega. Üks nende naabritest on 98-aastane härra Krekeler. Magali teab, et härra Krekeler hakkab varsti surema. Kust ta teab? No vaadake kui vana ta on!  Päris palju tegevust raamatus käibki härra Krekeleri suremise ümber. Kõlab masendavalt, aga pole masendav. Ongi tegelikult niuke mittemasendav raamat elamisest ja suremisest. Ütlem...

"Eestlane loeb : raamatuaasta lugemisuuring 2025" (koost. Marju Lauristin)

Nagu pealkirigi ütleb, räägib raamat möödunud aastal raamatuaasta puhul tehtud suurest lugemisuuringust. Niuke korralik raport. Näeb välja ka nagu raport: suures formaadis üsna paksu paberi peal ja paljude joonistega. Aga ka teksti pole vähe. On nii küsitlustulemuste kokkuvõtted kui ülevaated fookusgruppidega (kirjandusõpetajad, raamatukogutöötajad, raamatumüüjad, kirjastajad) tehtud intervjuudest. Niuke hea raamat, mida jupikaupa lugeda - ühel päeval loed, mida õpetajad rääkisid, teisel päeval kirjastajate kohta jne. Midagi tohutult uut teada ei saanud. Ühest küljest on põhilised uuringust tehtud järeldused meediast palju läbi käinud, teisalt oli palju sellist, mida nagunii eeldasin. (Aga ikka oli huvitav lugeda.) Mis need lööklaused olid siis? Kõrgharidusega naine on mitte ainult suurim lugeja, vaid üldse võtmeisik eesti kultuuri edasikandmisel (sest käib ka teatris, kontserdil ja näitusel); keskealine madalama haridustasemega mees on pigem raamatuhuvita; pole tõsi, et noored ei loe ...

Jilly Cooper "Rivaalid"

See raamat, aga ka lihtsalt Jilly Cooper (1937-2025), on mul juba mitu aastat lugemisnimekirjas olnud. Kunagi lugesin raamatut, kus peategelase lemmikkirjanik oli Jilly Cooper, keda ta kiivalt kaitses suvaliseks naistekakirjanikuks nimetamise eest. Tekkis huvi, kellega siis tegu on. Läks veel huvitavamaks, kui leidsin, et tegemist on dame Jilly Cooperiga. Teenekas. Tol raamatutegelasel, arvan, oli õigus. Hästi paneb see Jilly Cooper. Vaimukalt, teravalt, oskuslikult. Tegelasi kirjeldab otsekoheselt ja paikapanevalt.  Maud oli laisk, egoistlik ja isekas või  Jamesi kõige silmapaistvamaks omaduseks peale vapustavalt hea väljanägemise oli tema totaalne enese ületähtsustamine ja krooniline ebakindlus. Vapustava välimusega tegelasi oli "Rivaalides" palju. Ja kui keegi oli mittevapustav, öeldi ka see otse välja.  Tegelasi oli muidugi ka terve plejaad. Algul pidi tähelepanelik olema, et ree peal püsida. Raamatu alguses olev tegelaste nimekiri oli suureks abiks.  Raamatu teg...