Filmid 2016

Üsna kehv filmivaataja olin sel aastal. Kokku ainult 25 ja neistki mitu tükki on miniseriaalid vms. Ja maitea, kuidas ühtegi Eesti filmi pole- ometi oli sel aastal umbes iga kuu mingi uus Eesti film. Mina ühtegi ei näinud.

25. In good company - Mis siin toimus? Ei meenu. Mingi mees ja tema tütar ja tolle boyfriend tegid midagi? Scarlett Johansson mängis.
24. Vampires suck - "Twilighti" paroodia. Naljakas, aga mitte kõrgete punktide film.
23. Mary: The making of a princess - Austraallased tegid filmi sellest, kuidas nende maa tüdrukust Maryst sai Taani kroonprintsess. Imal ja suht odav ja mitte just Oscari kandidaat. Ja mulle ei meeldinud, kuidas siin Taani kuningannat kujutati.
22. Robin Hood: Men in tights - Olin enne seda aastat varasemalt ka seda näinud, aga igiammu. Enam ei tundunud nii naljakas kui kunagi. Aga paroodia kohta oli täitsa normaalsuse piirides.
21. Summer in February - Vaatasin sellepärast, et siin mängis Matthew "Downton Abbey" seriaalist. Võimalik, et film seadis eesmärgiks suure kunsti, aga mulle tundus pisut sünge ja igav. Loodusvaated olid ilusad.
Summer in February (2013) - siis kui Dan Stevens oli veel nagu
Matthew, mitte nagu see nälginud noormees, kes ta praegu on.
20.Vanity Fair - Ilmselt on paremaid filmiversioone sellest raamatust. Suurt ei mäleta peale selle, et peategelane ajas mind närvi (mis oli natuke vist eesmärk ka).
19. We bought a Zoo - Võiks öelda et südamlik perefilm. Üsna ettearvatava süžeega ja pisut imal, aga muusika autor see-eest Jónsi ise.
18. Små Citroner Gula - Eesti keeles "Väikesed kollased sidrunid". Ühe rootsi kirjaniku raamatu põhjal tehtud, aga kui raamat on rootsi, siis film on päris suurte muutustega ameerikaks keeratud. Lugu on uue restorani avamisest ja võimalikest reageeringutest, kui boyfriend jobuks osutub.
17. The Spectacular Now - Tubli abiturienditüdruk ja alkohoolikust abituriendipoiss. Kas üks veab teise halvale teele või veab teine esimese heale teele?
16. The Go-between  - Sellest, kuidas üks väike poisike on sõnumiedastaja uhke preili ja lihtsa maamehe armastusloos.
Vaat selline poiss. Raamatu põhjal tehtud film (nagu paljud)
15. Absolutely Fabulous: The Movie - Seriaalina wtf, filmina ka üsnagi. Täitsa hullud, nagu seda eesti keelde tõlgitigi. 2 naist, otse öeldes alkohoolik ja narkomaan, aga kuidagi on see kõik kokku väga naljakas. Piiripealne huumor (aga kunst ju pidigi haisu ja aroomi piiril sündima).
14. Two Night Stand - Sellest, kuidas tütarlaps oma one night standi juurest ilmastikuolude tõttu hommikul lahkuda ei saa ja kena noorpaar on sunnitud üksteist rohkem tundma õppima.
13. Fury - Üsna sihuke heroiline sõjafilm. Brad Pitt on mingi tankikomandör ja mitmeid dramaatilisi stseene näidatakse. Logan Lerman mängis siin (mis on parimaid põhjusi seda filmi vaadata if you ask me).
12. Now You See Me - Idee poolest huvitav film, mustkunstnikud ja värk. Ikka ju huvitav vaadata ja mõelda, kes siis paha on lõpuks.
8. Stuck in Love - Erinevad laaaaavstoorid ühes perekonnas. Selline väheimalalt nummikas. Ja hea soundtrack. The National ja.
11. Star Wars: The Force Awakens - Järgede puhul on alati kartus, et on halb. See polnud halb. Põhipaha oli muidugi Darth Vaderiga võrreldes üsna hale (Domhnall Gleesoni mängitud kindral Hux oli palju hirmsam), aga muusika jätkuvalt hea ja ma suutsin täitsa jälgida, mis toimus.
Kindral Hux
10. Bridget Jones' Baby - Halvem kui 1.osa, aga parem kui 2.osa. Sisaldas mõningaid küsimärgikohti, aga need võis lahendada lausega "see on film".
9. Schindler's List - Olin kunagi näinud, aga nüüd sai teadlikumalt üle vaadatud. Muidugi on dramaatiline ja vajutabki neid nuppe, mida filmitegijad on tahtnud vajutada. Aga miks nad neid vajutada tahavad ja kuhu jäävad teised nupud?
8. Silver Linings Playbook - Algul tundus, et vist on naljafilm, aga tegelikult polnud. Kõigil on erivajadused, mõnel suuremad. Maitea, kas just 8 Oscarile kandideerimise vääriline film, aga täitsa vaadatav.
7. Office Space - Üsna lamp teema, millest ma palju ei mäleta, aga oli selline alternatiivsem huumor kui kusagil Adam Sandleri filmides.
6. Blackadder Back and Forth - Mingine Blackadderi eraldiseisev lühifilmike, kus ajas rännati. Ma sain naljast aru küll.
5. The Graduate - Kasulik oli see lõpuks ära vaadata, sest on sihuke film, millele muus populaarkultuuris üsna palju viidatakse. Enda teadmata olin mitut lauset sellest filmist juba palju kordi kuulnud George Michaeli laulus "Too Funky". Ilusad Simoni ja Garfunkeli laulud olid siin, "Mrs Robinson" ja "Sound of Silence" ja. Ja ära ütle, ka Dustin Hoffman oli kunagi 30-aastane.
4. Dancing on the Edge - Miniseriaal ühest mustanahaliste džässbändist 1930.aastate Londonis ja nendega seotud rikkast rahvast. Mõlema hulgas on huvitavaid karaktereid.
Kui pikkade kleitide ja salongiõhtute ajastu paelub, siis
Dancing on the Edge sobib.
3. War and Peace - Jällegi miniseriaal. Ega "Sõda ja rahu" pole asjata selline suurteos nagu ta on, ongi sisukas pika aja peale jaotuv lugu. Seriaali tegi BBC - ilusti tehtud, ilusad vaated ja humoorikas viis vene nimesid inglise keeles hääldada, kui tegelikult käis ses maailmas kogu jutt ju hoopis prantsuse keeles. Paul Dano jättis Pierre'ina just nii kohmaka mulje, nagu mulle tundus, et ta pidigi jätma.
2. Any Human Heart - 3-osaline miniseriaal, aga need on ikka rohkem filmi kui seriaali moodi. Ühe mehe elulugu läbi 20.sajandi. William Boydi raamatu põhjal.
1. Brooklyn - Sellest ma tegin terve postituse jaanuaris. Ilus noh, ilus lihtsalt.
1950ndad USAs.

Eriauhind filmile "The Grand Budapest Hotel", millest tubli poole nägin ära, siis jäin magama ja lõpuks ärkasin jälle üles. Aga kaasvaataja kiitis, et täitsa hea oli.

Raamatud 2016

Best book you read in 2016: Emile Zola "Daamide õnn"
Book you were excited about and thought you were going to love more but didn’t?: Philip Roth "Indignation" (Ikka seesama reha, et ameeriklaste kirjutatud raamatutest ma ei saa aru. Sündmustikust saan aru, aga mitte sellest, mis neis nii erilist on, et jube headeks raamatuteks pidada.)
Most surprising book you read: Miranda July "The First Bad Man" (wtf)
A Book you pushed the most people to read (and they did): Stephen Fry "The Fry Chronicles"
Best series you started in 2016? Best Sequel of 2016? Best Series Ender of 2016?: Höhö, nimelt seeria, mida ma alustasin. "Sõda ja rahu".
Favourite new author you discovered in 2016: Leidsin, et Mart Sander on kirjanikuna märksa seeditavam kui saatejuhina.
Best book from a genre you don’t typically read/was out of your comfort zone?: "Minu Rootsi" Nonde Minu-raamatute osas on mul varasemalt kerge tõrge olnud.
Most action-packed/thrilling/unputdownable book of the year?: Põhimõtteliselt ühe lugemisega lugesin läbi Andy Murray raamatu "77: My Road to Wimbledon Glory" (Aga ilmselt mitte sellepärast, et ta oleks tohutult action-packed olnud.)
Book You Read In 2016 That You Are Most Likely To Re-Read Next Year?: Ilmar Trulli humoorikad luuleraamatud.
Favourite cover of a book you read in 2016: Eks ikka "Piiblilood"

Vaat see.
Most memorable character of 2016: Logan Mountstuart raamatust "Üks inimsüda". Ka Jeesuse nooruspõlvest jutustavas raaamatus "Lamb" oli üsna värvikaid kujusid.
Most beautifully written book read in 2016: Tehke tina, aga ilusamini kui Andrei Makine ei kirjuta keegi. Sedakorda raamat "Once upon the river love".
Most thought-provoking/life-changing book of 2016: Mikita "Lindvistika". See mõte, mida ta peamiselt provõugib on umbes selline: On jah nii! Täpselt! Hmm...tegelikult see pole ju midagi uut ega enneolematut. Aga kuidas siis keegi teine pole varem tulnud selle peale, et sihukest asja kirjutada?
A Book you can't believe you waited until 2016 to read: Evelyn Waugh "Tagasi Bridesheadi". See on täpselt sellises kohas ja sellisel ajal toimuv raamat, mida ma pidin ammu olema lugenud.
Favourite passage/quote from a book read in 2016: Eks neid diipe mõtteid ole pea igas raamatus, aga ehk hoopis siia üks luuletus härra Trullilt.

Rähn kõnnib metsas, käib niisama, jalutab.
Siis lendab koju ja tunneb - pea valutab.

Siis kutsub arsti
ja arst tuleb varsti
ja ütleb, et siin pole rohtu küll muud,
kui põruta peaga vastu puud.

Shortest and longest book you read in 2016: Lühim oli Ilmar Trulli luuleraamatutest üks (mingi 40 piltidega lehekülge) ja kõige paksem Kajsa Ingemarssoni "Kõik sai alguse veest" (üle 600 midagi).
A Book that shocked you the most: Daniel Glattaueri "Igavesti sinu" oli täis selliseid kohti, mis sind ühe ja teise osapoole poolt ja vastu mõtlema üritasid panna.
OTP of the year: Eilis ja Tony raamatust "Brooklyn"
Favourite non-romantic relationship of the year: Liesel ja tema isafiguur Hans raamatus "Raamatuvaras"
Liesel ja Hans filmis "Raamatuvaras",
mida ma ikka veel vaadanud pole.
Best book you read in 2016 that you read based SOLELY on a recommendation from somebody else/peer pressure: "Kääbiku" paroodiat "Kööbik" poleks ma suure tõenäosusega omal algatusel kunagi lugenud.
Newest fictional crush from a book you read in 2016: Pole eriti sellist. "Sõja ja rahu" Pierre? Andrei? Eikumbki.
Best 2016 debut you read: Ausalt öelda tundub, et Justin Halperni "Shit my dad says" on ainuke debüütraamat, mida sel aastal lugesin.
Best worldbuilding/most vivid setting in a book: Lasteraamatutest paremini ikka ei saa. Lindgreni "Madlike ja Jaanikingu põnn" ja Mauri Kunnase "Jõuluvana".
A Book that put a smile on your face/was the most FUN to read?: Ilmar Trull taas, "Lamb: The Gospel according to Biff, Christ's childhood pal" ja "Lindvistika"
A Book that made you cry or nearly cry: Polnud sellist. "Raamatuvaras" oli ehk traagilisim.
Hidden gem of the year: "Lamb: The Gospel according to Biff, Christ's childhood pal" Sest on briljantne mõte kirjutada humoorikas väljamõeldis Jeesuse lapse- ja noorpõlvest.

A Book that crushed your soul: William Boydi "Üks inimsüda" mõne koha peal, eriti lõpus.
Most unique book you read in 2016: Seesama "Üks inimsüda", kuna kirjeldas ühe mehe elu kaudu suurt osa 20.sajandist.
Genre you read the most from: lasteraamatud (kusagil kolmandik loetuist)
Number of books you read: 38

Muusika- ja meelelahutusauhinnad 2016

Aasta kummituslaul: Lexsoul Dancemachine - Coconuts
Aasta suvehitt: Levski - Pehme huul
Aasta kaasahaaraja: Justin Timberlake - Can't stop the feeling
Aasta instrumentaalpala: Vaiko Eplik - Kirevase
Parim britpopi hääl: Joosep Järvesaar - Immortality (tõsiselt, ma arvan, et ta võiks olla Gallagheride kolmas vend)
Aasta misteeriõus-misteeriõus: Go Away Bird - Sally
Parim energia: I Wear* Experiment - Patience
Aasta hümn: Islandi hümn (sest küll oli tore seda EM-i ajal hingevärinal kuulata)
Ilus koorilaul: Kammerkoor Head Ööd, Vend "Õhtu ilu"
Mõnus filmimuusika: Alexandre Desplat "Moonshine" (filmist "The Grand Budapest Hotel")
Plaat, mida võiks kuulata (aga pole veel kuulanud): Jüri Pootsmann "Täna" (Pootsmanni olek võib mitte meeldida, aga tema hääl mulle meeldib, ja Sten Šeripov, kes talle lugusid teeb, on üldiselt anderikas kuju.)

Kuna pealkirjas on sõna meelelahutus, lisan ka mõnedsel aastal naerma ajanud sõnad/laused (mul on sääraste jaoks eraldi märkmik, nüüd hea vaadata).
  • karukeel (kare lihvimisvahend)
  • jõmikas (ma arvan, et mingi sihuke suur kuri tüüp)
  • What a styleless arsehole I was, what a prodigal tit, what a flash f***head  (Stephen Fry "The Fry Chronicles")
  • rohutirts ehk kanepilembene tüdruk
  • Oleme näinud 19 minutit tõelist Validoli-mängu (Tarmo Tiisler pineva jalgpallimängu kohta)
  • Kiivi - raseerimata kartul (Rimi reklaamist)
  • curtains - aluspesu (Miranda July raamatust "The First Bad Man")
  • Urmas Laansoo käis Rahvusvahelise Palmiühinguga Borneol
  • rühvel - kerge põllutööriist taimeridade vaheltharimiseks (ÕS-ist)
  • Squirrels - rats with good PR (Hacker T. Dog)
Noh, ja muidugi see lause, kuidas Urmas tahtis turult ämmale räime osta, juba ükskord oli.

Mis puutub hittsaatesse (jah, nimelt hittsaatesse) "Su nägu kõlab tuttavalt", siis kõige rohkem naersin Raivo esituste peale. Alustades tema Michael Jacksonist, jätkates Meisterjaani, Tarmo Pihlapi ja Teo Maistega ning lõpetades proua Hilda Koniga. Siis naersin ka, kui Joosep Sagapod tegi.

Lõpetuseks üks poolspontaanne top 5 George Michaeli lugudest. (Sest noid tean ma natuke paremini kui Bowie, Prince'i või Coheni omi. Kuigi mul on kahju, et nonde 3 omi paremini ei tea.)

5. Jesus to a Child - Ainult natuke valjem kui vaikus.
4. Brother can you spare a dime - Proovi kaasa laulda.
3. Desafinado (koos Astrud Gilbertoga) - Astrud Gilbertol on suur roll, aga kokku kõlab ka hästi.
2. Spinning the Wheel - Nii väga tahaks mingil moel end jõnksutada selle värgi peale.
1. Kissing a fool - Seletamatult õige meeleoluga salongimuusika.

Lisaks on muidugi veel "Faith" ja "As" (koos Mary J Blidge'iga) ja Whami lood ja "I can't make you love me" ja "Fastlove" ja hiljuti räägitud "Last Christmas" jne jne.

Kirjanurga advendikalender - 23.aken

Väga oluline asi detsembri juures on uue aasta kalender. Miks?

Näiteks sellepärast, et saab vaadata, millistele päevadele langevad algaval aastal riigipühad (loe: kui palju tööinimene puhkepäevi saab). Vaatasin siis ka:

1.jaanuar, nagu juba teate, on õnnetu pühapäev. Kõige halvem variant variantidest.
24.veebruar on reede. Parimaid võimalikest variantidest.
14.aprill on Suur reede, mis, jumal tänatud, on alati reede.
1.mai on esmaspäev, jällegi suurepärane.
23.ja 24.juuni on reede ja laupäev (mis tähendab, et aastal 2018 on mõlemad päevad nädalavahetusel)
20.august on pühapäev.
24.-26.detsember on pühapäev, esmaspäev, teisipäev (mis tähendab jällegi, et 2018.aastal on kõik 3 päeva kenasti nädala sees).

Pole viga, poisid, pole viga. Võrreldes selle aastaga on ikka väga hästi.

Teine põhjus, miks uue aasta kalender on oluline, on kalender oma füüsilisel kujul. Kalendrite valik on nii suur, et pane igasse tuppa erisugune, kui tahad. Siin on väike valik veidramale poole kalduvaid 2016.aasta kalendreid.

Mina olen otsustanud teha ise ühe kalendri ja panna sinna iga päeva juurde kirja, millist kummalist päeva sel päeval tähistatakse (sest milline muu kalender peaks olema ühe arooniablogi pidajal) Näiteks et 1.jaanuar on Bloody Mary päev, 2.jaanuar Happy Mew Year Day kassidele jne. Suurepärane leht, kust seda infot ammutan, asub siin.

Ise tehtaval kalendril on ka see hea külg, et ei pea kõiki kuid korraga valmis tegema, vaid saad aasta läbi muudkui järgmisi lehti juurde teha. Samuti võib kuud jaanuari-veebruari asemel nimetada näiteks nõnda: helmekuu, lihaheitekuu, hangekuu, puhkekuu, sugukuu, piimakuu, karusekuu, kirbukuu, pohlakuu, orjakuu, marukuu, mängukuu.

Kirjanurga advendikalender - 22.aken

Kuna ma juba eile vihjasin, et mul on ideid natuke vähem kui 24, tuleb tänane aken filmist "Love Actually", millest olen siin eelnevalt juba küll ja küll kirjutanud. Aga ma praegu iseenda mõttes mõtlesin, et mulle meeldiks, kui see, mida ma siia alla nüüd kirjutan, oleks siin kirjas olemas.

Siin on kõik "Love Actually" lood, mida ma olen üritanud kuidagi toppi panna:

9. Colin ja ämeerika neiud

See oli ilmselgelt naljategemise mõttes tehtud. Naljakas. Esimesel korral vaadates kogu aeg mõtlesin, et kus see catch nüüd on, kas need tüdrukud keeravad talle mingi jama kokku. Aga näe, mõnes filmis ongi nii, et ei keera.

8. Juliet, Peter ja Mark

Madalal kohal on sellepärast, et Keira Knightley figureerib, muidu on see täitsa nunnukurb lugu. See kuulus stseen on muidugi kõige kuulsam ja sama stseeni lõpulause "Enough, enough now" rippus mul kunagi laua kohal, sest on selline üldine asi, mida mõelda asjade kohta, mille üle ei tasu liiga pikalt heietama jääda.

7. Jamie ja Aurelia

Tavaline laaaaavstoori ju tegelikult, aga Colin Firth on esimese armastaja rollis nii veenev, et mina võin teda iga kord uuesti vaadata. Ja see stseen, kus kogu küla läheb koos Jamie'iga Aureliat naiseks paluma, on lahe. Muus osas täitsa tuntud tõde, et parim viis mingi keel selgeks saada on otsida endale vastavast rahvusest kaasa.

6. John ja Judy

Väga hea idee, et kõige tagasihoidlikumad inimesed on need, kes porrinäitlejatena töötavad. See lugu on hea näide sellest, mis võib juhtuda, kui keegi teeb esimese sammu.

5. Carl ja Sarah

See lugu jällegi on hea näide sellest, mis juhtub, kui keegi ei tee esimest sammu. Ja kuidas kõik on kokkuvõttes prioriteetide küsimus. Kunagi mulle tundus, et see lugu jääb filmis lõpetamata, aga tegelikult ei jää ju. "Good night Sarah." - "Good night Carl". Rohkem midagi.

4. Billy Mack ja mänedžer

Bill Nighy on suurepärane näitleja (soovitan ka neid filme, kus ta tõsiseid rolle mängib) ja kogu teema lauluga "Christmas is all around" on suurepärane irooniline näide jõulude tilu-lilu küljest ja sellest, kuidas seda ära kasutada. See, mis teemad Billyl oma mänedžeriga olid, oli minu jaoks ausalt öelda üllatus.

3.  Natalie ja peaminister
Klassikaline romantiline komöödia muidugi - ebatõenäoline paar osutub sobivaks paariks. Aga see moodustab sellest filmist kuidagi nii suure osa või on midagi muud, mis tekitab tunde, et see on väga oluline liin.

2. Daniel ja Sam

See on maailma kõige lahedam asi, kuidas Liami Neasoni tegelane selle poisiga käitub. Ei ütle, et ah, mida sina, poiss, ka armastusest tead, ole tasa, vaid suhtubki poisi probleemi täitsa päriselt ja hakkab genereerima, et mida nüüd siis probleemi lahendamiseks ette võtta.

1. Harry, Karen ja Mia

Väga realistlik, mistõttu ka kõige kriipivam vaadata. Emma Thompson on päriselt see naine, kelle mees mingi noore tibiga sahistama hakkab, ja Joni Mitchell on nagu rusikas silmaauku.

Kirjanurga advendikalender - 21.aken

Kuna minu ideedepuu on endalt juba üsna palju maha raputanud, panen siia vahepeal hoopis enda puu. Poisid ja tüdrukud, minu jõuluküpress.


Üsna pooljuhuslikult saadud ja niisama lambilt ehitud, aga kokkuvõttes on ju täitsa humoorikas tuust. Üritan ennast tolerantsemaks harjutada - reeglina üle 2 erineva värvi kuljuseid puu külge ei topi, aga siin on lausa 4 erinevat värvi esindatud.

Tegelikult mulle meeldivad kõige rohkem raagus puuoksa külge pandud ehted. Ei ole Tartus ilusamat jõulukaunistust kui Pirogovi platsil raagpuude küljes olevad tavalised punased pallid. Tahaks neist siia pilti panna, aga ei tea, kust sellise saaks. Panen siis ühe teise.

Minimalismus
Seda kasekest saab endale eBayst tellida 35 dollari eest. Maitea, miks peaks vaja olema, aga näe. Saab.

Kirjanurga advendikalender - 19.aken

Kätte jõudis "Jõuluingli" kord. Miks?
  • Sest see on konkurentsitult nr 1 jõululaul
  • Sest see on selline laul, mis kõlab koori esituses alati paremini kui solistikana
  • Sest selle autorid on Olav Ehala ja Leelo Tungal, kes on on kahe peale kokku rohkem kui kullafond
  • Sest selles allolevas versioonis on lisaks muule ilule väga kaunid viiulid


Ehalal on veel mõned kenad jõululood. "Kuuse tegemise laul" näiteks. (Ühel päeval kuulad-laulad, terve järgmise päeva kummitab.)


"Jõuluööl võib juhtuda ime".

Mõlemal lool on vaimukaimate eestlaste hulka kuuluva Ilmar Trulli sõnad.

Kirjanurga advendikalender - 18.aken

Whami 1984.aasta laul "Last Christmas" on kõige legendaarsem jõuluteemaline poplaul (sorry, Mariah). Ta võib mitte meeldida, aga ometi on sel lool kõik eduka poploo omadused olemas. Ja George Michael pole ka rumal mees- kui kõik tema muud (vägagi suurepärased) lood talle tulevikus midagi sisse ei too, siis "Last Christmas" läheb igal aastal uuele ringile.

Ja uuest ringist rääkides -kui peaks andma auhinna laulule, millest on olemas kõige rohkem kõige jubedamaid kavereid, siis oleks "Last Christmas" esirinnas.

Mulle meeldib seda laulu koos videoga vaadata, sest näidatakse mõnusat humoorikas-nostalgilist 80ndate idülli. Ja need soengud! Soengumoes ei ole 80ndatele vastast. (Kui siis ehk ainult sama kümnendi jube rõivamood.)


Loomulikult pole sel laulul sisu mõttes tegelikult jõuludega suurt pistmist, vana hea laaaaavsong puha.

Kirjanurga advendikalender - 16.aken

Mõtlesin, et paneks ühe sihukese multika ka siia, mida ma ise seni näinud pole. See on Kass Oggy ja kurjad prussakad jõuluosa. Ma nüüd vaatan ka ja loodan, et on naljakas, sest Oggy üldiselt oli vähemalt sama vaimukas multikas kui Minuscule näiteks.


Einoh, aga Minuscule'il on ka ju jõuluosi ma vaatan. Üks siin:

Kirjanurga advendikalender - 15.aken

Täna üks laul, mis mind juba mitu päeva kummitab:


CollegeHumor on sest laulust teinud ka veidi kaasaegsema versiooni, mis käib USA peatse presidendi kohta.

Lisaks mõned humoorikad vemmalvärsid eesti teravkeeltelt:

Jõulud

Jeesuse soolikad.
Jeesuse veri.
Sisse taon
tanguteri.

Raul Velbaum

*
Jeesus ja veskimees

Kui Jeesus kõndis vete pääl,
siis veskimeest ei olnud sääl.

Marko Mägi

*
Jälle voodis.
Mitte jalgel.
Maaga loodis.
Küünla valgel.
Jõulutatt tuleb ja tuleb...

Tarmo Tuule

*
Emme päkapikk

Emmel päkapikk on käinud,
aga issi teda ei näinud.
Nägi ainult võõrast sussi.
Küllap emme sai ka kinke!

Tarmo Tuule

Kirjanurga advendikalender - 14.aken

Nipet-näpet on ilmselt legendaarsemaid telesaateid. Seda oli humoorikas jälgida ka siis, kui ise veel suurem asi kuduja (või muu käsitöö tegija) polnud. Miks mitte ka praegu proua Meeri õpetusi aluseks võtta, kui tekib soov näiteks sokki kududa ja ei tule enam meelde, kuidas see kannakiil nüüd käiski.

Täna 25 aastat tagasi oli eetris Nipet-näpet erisaade jõulukaartide tegemisest. Väga lahedaid tehnikaid tutvustatakse siin. Tehke järgi, kellel seda va kunstisõrme on.

Minu lemmik on lihtne ja kiire niiditehnika, millega saab vaat
umbes seesuguse kaardi. 

Saadet, nagu ikka, saab vaadata ERR-i arhiivist.

Kes (nagu mina) ei viitsi ise kaarte teha ja tahab juba valmis ilu vaadata, võib kiigata siia:

Kirjanurga advendikalender - 13.aken

Seriaalis "That 70s Show" olid ka mõned jõuluepisoodid. Ninnunännutav Kitty ja lapsemeelne Kelso olid suurimad jõulusõbrad. Siin üks Kelso nunnu jõuluulm:


Pisut vähem nunnu, aga see-eest huumoririkas, oli Kitty idee, et tohutult inimsõbralik Red võiks jõuluvanaks muunduda:

Ja muidugi mulle meeldis ka lihtsalt see "That 70s Show" jõuluintro dramaatiliste kellade ja ho-ho-hoga:

Lõpetuseks üks tuledes pastor
ning jõulumeeleolus Bob ja Hyde
That's groovy, that's very groovy. 

Kirjanurga advendikalender - 12.aken

Teadaanne
Üks hea hing leidis, et "Jõulud teel maale" päris mitu osa islandikeelses versioonis on just juutuubis üles laetud. Vaata siit. 

Ally McBeal on kõige jõulufännim sari, mida tean - 8 jõuluepisoodi 5 hooaja peale. Eks lähtuti sellest, Ally oli lapselikku mõtteviisi mittekaotanud inimene, kes uskus jõuluvana ja ükssarvikuid ja maailma headust.

Siin mõned meeldejäävaimad stseenid mõnedest jõuluepisoodidest (Ülimalt tore oleks olnud lisada need klippidena, aga juutuubis neid lihtsalt pole olemas. Liiga vana sari vist.)

Boy to the world (1.hooaeg)

Jutustaja Ally räägib vaatajale, kuidas talle meeldib terve
detsembrikuu jõule pidada ja kukub oma jutu lõpuks kuuse otsa. 
Silver Bells (1.hooaeg)
Üleni šeksikas Elaine esitab laulu "I saw mommy kissing Santa Claus", lisaks Renee koos Vonda Shepardiga laulmas.


Making spirits bright (2.hooaeg)
Elaine üritab saada Johni jõulupeol laulma...
...aga laulab lõpuks hoopis ise SEDA laulu. 

Blue Christmas (3.hooaeg)
Ally astub üles lauluga "Santa Baby"
Tis the season (4.hooaeg)
Jõuludega sõbruneda üritav Larry kasutab Rudolphi
punast nina, laulab kaunist laulu "River" ja....
... laulab siis erakordselt nunnus stseenis
koos Allyga laulu "White Christmas"
Firma jõulupeol astub lisaks Elaine'ile üles ka kelmikas
kostüümis John.


The Man with the Bag (4.hooaeg)

Jätkuvalt jõuludega sõbrunev Larry on seadnud sisse terve
mõõdutundetu jõulutoa. Ja loomulikult Elaine taas laulab
jõulupeol.

Lõpetuseks üks pilt, mille leidsin, aga pole kindel, millisest (või kas üldse mõnest) episoodist see pärineda võib.



Kirjanurga advendikalender - 11.aken

Tänases aknas üks seriaali The Big Bang Theory 2.hooaja jõuluepisoodist pärinev stseen, mis on südamlik sama palju kui naljakas. Sheldon mõtleb välja kavala plaani, kuidas naaber Pennyle korralik jõulukink teha, aga satub kimbatusse, kui näeb Penny kinki temale.


It’s a Saturnalia miracle.

Kirjanurga advendikalender - 10.aken

Ammu enne "Frozenit" oli "Lumekuninganna" muinasjutt, millest ETV 80ndatel lastelavastuse tegi. Seda ikka aeg-ajalt näitab ja siiani on hirmus tore vaadata. Hirmus selles mõttes, et vahepeal ongi üsna hirmus, aga on ka põnev ja praegusel ajal vaadates ka naljakas.

Ülle Kaljuste näiteks on ilus ja hirmuäratav samaaegselt:


Ja röövlid on natuke hirmsad ja printsess Elsa tundus kunagi väiksena nii ilus. (Praegu pole ka kole.)

Nõunik Ulfsak oma kõrgi oleku ja humoorika lauluga võtab muidugi pool kooki vähemalt. Ma protesteerin. Ma protesteerin kõvasti. Ma protesteerin väga kõvasti!



Hoolimata neist kõigist suurepärastest kujudest oli minu lemmiktegelane ikkagi põhjapõder, kes nägi välja nagu täitsa tavaline põder. Ega tegelikult oli põdrast tegelane ju "Frozeni" filmis ka olemas ja ka seal oli ta üsna ebaharilik loom.

Kogu "Lumekuninganna" on muidugi olemas ERR-i arhiivis ja ma usun, et äkki tuleb lähiajal näiteks ETV2 pealt ka?

Kirjanurga advendikalender - 9.aken

Paljudel seriaalidel on jõuluepisoode, ka Shaun the Sheepil. Juhtusin seda hiljuti esmakordselt nägema, võiks veel vaadata. Siin ta ongi (ühtlasi on huvitav vahepeal seda alguse laulu mingis muus keeles kuulata):


Nummi.

Kirjanurga advendikalender - 8.aken

Millegipärast pole üllatav, et kõige ilusamad luuletused on kurvad. Aga vist on üldiselt nii, et kurb ilus on ilusam ilus kui rõõmus ilus. Siin on minu lemmikuim jõuludega seonduv luuletus:

Jõuluööl

Külm juusteisse sul põimis härmalõngu
ja jõululumme vaibus linnakära. 
Su rõivaist levis kannikeste hõngu
ja tähesära. 

Nii südaööni sumpasime ringi
ja kirju kuusk - see loitles igas majas.
Kuid leebe nukrus looritas me hingi, 

sest võõraist aknaist "Püha öö" meil kajas. 

kirjutas Heiti Talvik, va andekusehunnik, maivõi

Tänase ilmaga sobiks küll paremini G.Suitsu "Sügise laul" (Hall on taevas ja must on maa...)

Ühtlasi üks lisandus eilsete jõulukampsunite teema juurde. Leidsin 2 toredat quizi, kus popkultuuri piltidega jõulukampsunid teemaks on. Esimene asub siin ja teine siin.

Kirjanurga advendikalender - 7.aken

7.aken on pildipostitus. 2 esimest Bridget Jonesi filmi algavad Bridgeti ema uusaastapeoga, kus võib näha päris toredaid pühadekostüüme.

1.osas astub Mr Darcy üles selles humoorikas põhjapõdrakampsunis.
2.osas on neil Bridgetiga matchivad lumememmekampsunid. 
Kui mul oleks mõni selline kampsun, ma oleks küll nõus sellega käima. Kusagil. Igal juhul on need siin minu lemmikuimad jõulukostüümid. Kindlasti on mõni legendaarne jõuluülikond veel kusagil filmis või sarjas olnud, tuleb kellelgi meelde?

Hilisem lisandus
Leidsin nüüdsama 2 sellesse teemasse sobivat quizi, kus popkultuuri tegelastega kampsuneid näha saab. Esimene on siin ja teine siin.

Kirjanurga advendikalender - 6.aken

Sedakorda üks netilehekülg, millega olen juba hea mitu aastat palju nalja saanud. See on www.jibjab.com, kus saab teha humoorikaid jõuluvideoid, mille peategelaste näod saad ise oma arvutist üles laadida.

Tahad näha, milline sa näeksid välja Gangnam Style'i järgi tantsides? Või soovid näha ennast koos kolleegidega 70ndate diskol? Jibjab aitab. Tarvis on ainult vajalikud näopildid üles laadida, määrata neil ära silmade ja suu asukoht ja ongi nali valmis.

Ainuke jama külg on see, et kui vanasti sai seda kõike minu meelest ilma sisselogimata teha, siis nüüd saab registreerimata kasutaja näha ainult väikest klippi naljavideost ja terve video saamiseks pead tasulise konto tegema. Kui viitsid maksta, saad oma video sõpradele ka saata ja mida iganes sellega teha. 

Aga. Isegi need väiksed tasuta klipid on väga naljakad vaadata, eriti, kui ise seal ringi kargad või mõni muu tuttav nägu seda teeb. 

Et natukenegi näitlikumat pilti sest lõbust luua, panin siin modelliks
ühe täiesti neutraalse karu. 
Niisiis, jibjab.com on see. 

Kirjanurga advendikalender - 5.aken

12 kinki Jõuluvanale
Kes mäletab sellist raamatut?
Tahaks sel raamatul põskedest kinni võtta ja teha pluti-pluti-pluti. Ilmselt on asi illustratsioonides, mis on nii suured ja selged, aga samas detailideni välja joonistatud.

Image result for mauri kunnas 12 joulu
Vaat niimoodi.

Lugu ise oli sellest, kuidas päkapikk Ville jõuluvanale 12 jõulude-eelsel päeval iga päev ühe kingituse tegi. Muuseas tänapäevasemas väljaandes on selle raamatu nimi "12 kinki jõulutaadile". Huvitav millest see muutus?

Samal autoril oli ka raamat nimega "Jõuluvana" ja mingil ajal avastasin, et ta on kirjutanud ka koomiksivormis raamatu nimega "Biitlid", mis räägib ei kellestki muust kui biitlitest endist.

Kirjanurga advendikalender - 4.aken

Seoses eelmise aknaga, kus sportlased laulsid, meenus mul üks vana video, kus nad seda ka teevad. Erinevatel tennisistidel paluti laulda laulu "12 days of Christmas". Parimad hetked sellest, mis välja tuli, on siin:


"12 days of Christmas" tundub ingliskeelses maailmas olevat üks põhilisi jõululaule. Mina hakkasin sellest laulust vist alles kusagil 16-17-aastasena alles midagi teadma. Aga see on tore laul, mida laulda, sest iga järgmise salmi lõppu lauldakse ka eelmine.

Siin üks tore pilt sellest, mida my true love igaks
jõulupäevaks saatis. 

Kirjanurga advendikalender - 3.aken

Kuna täna hommikul, kui päike oli tõusnud ja paistis nii heledalt kui ta praegusel ajal üldse paistab, algas maailma kõige täiuslikum lumesadu, räägib tänane advendikalendri aken lumest. Järgnev laul pole küll jõuludega seotud, aga lumi ju on.

Laulu kannab nime "Lumi on muinasjutt". Selle autor on Alo Mattiisen ning lugu on salvestatud 1994.aasta Lillehammeri olümpiamängude eel. Esitajad on tollased suured kahevõistluse staarid Allar Levandi, Magnar Freimuth ja Ago Markvardt.

Levandi ütleb loo kohta nii: "Päris hopsassaa laul sai. Olen Alo Mattiiseni lugude suur austaja, aga katsetused räppmaastikul polnud minu meelest kõige õnnestunumad. Samas oli toona üldse segane aeg- kõik laulsid imelikke asju, osad sõid suhkruvatti ja vaata, mis soengud inimestel peas olid!"

Mina ütlen, et räppkatsetused olid just jumala ägedad.


Kes soovib vaadata laulu märksa lõbusamat originaalvideot, kus lauljad ise ka näha on, seda aitab ERR-i arhiiv SIIN.

Kirjanurga advendikalender - 2.aken

Täna on küll Britney Spearsi sünnipäev, aga ma jagan siin hoopis Joni Mitchelli laulu "River". Kui see on jõululaul, siis see kuulub jõululaulude toppi. Kui pole jõululaul, on muidu tore laul.
Ja palju originaalsem on ju öelda "I wish I had a river I could skate away on" kui näiteks lihtsalt "I wish I could fly away". 

Mulle on ikka tundunud, et Joni Mitchell on nagu naissoost Leonard Cohen - mingist tarkusest (elutarkusest?) nii läbi imbunud, et võib-olla minusugune saab ainult poolest värgist aru, mida mõeldud on. Vanusele 40+ (eeldusel, et sedasorti tarkus vanusega tuleb), aga igati tore kuulata ka noorematel.



Kellele meeshääl rohkem meeldib, saab kuulata sama laulu ansambli Travis esituses.


It's coming on Christmas/They're cutting down trees/They're putting up reindeer/And singing songs of joy and peace/Oh I wish I had a river/I could skate away on

Eesti keeles laulab Saara Kadak koos Kõrsikutega sama laulu nimega "Jõgi".

Kirjanurga advendikalender- 1.aken

Ma ei ole ikka veel jõulusõber, aga advent võib minu poolest olla- see annab ka hea võimaluse koostada mistahes 24-osalist nimekirja, mida ma nüüd teha kavatsengi. Kui viitsin. Niisiis on 1.-24.detsembrini Truffe kirjanurgas iga päev advendikalender ühe lambika jõuluteemalise asjaga ehk sellega, mis mul parajasti pähe tuleb.

1.aken - Jõulud teel maale

Kusagil 20 aastat tagasi (jah, 20 aastat) näitas ETV ühel detsembrikuul saadet/multikat "Jõulud teel maale". Oli selline 24-osaline saade, kus päkapikud Kaarup ja Pörri iga päev ühe multika osa sisse juhatasid (ja ka muudes asjades väga muhedad mehed olid).

Multikas oligi tegelikult see, mille nimi oli "Jõulud teel maale", ja multika idee oli selles, et kaks inglit pidid taevast Maale transportima ühe kasti, kus sees olid jõulupühad. Neid üritas takistada paha ingel, kelle nimi oli Õngel. Õngli kõnet iseloomustas lause viimaste sõnade kordamine (Tõmba siit uttu-uttu jne.) ja ta oli muidu ka sihuke vaimukas kuju, nagu pahade tegelastega tihti juhtub. Ja värvuse poolest oli ta must, head inglid olid muidugi valged.

See oli tegelikult islandi multikas nimega Jól á leið til jarðar, mis oli valmis tehtud Eestis Nukufilmi stuudios. Õngel näiteks oli islandi keeles Öngull. (See oleks ehk hea kasutajanimi, kui kellelgi juhtub parajasti seda vaja olema.)

Paraku ei õnnestunud mul kusagilt leida ei pilte ega videomaterjali sellest multikast. Võib-olla ongi parem, on see asi mällu kirjutatud nii lahedana, nagu ta tookord oli. Mõnusalt veider ja teravmeelne Island.

Kogu tõde

Järgneb tohutult tõsine analüüs uue valitsuse kohta.

Ametisseastunud valitsuse keskmine vanus on 41,46 aastat. Kõige nooremad ministrid (Ossinovski ja Repinski) on 30-aastased, vanimad (Iva ja Pomerants) 52-aastased. 8 ministrit 15-st on sündinud 1970ndatel. Täitsa nõus, et noortel on rohkem jõudu tegusid teha, aga kas mõni erudeeritum kuju ei annaks lisaväärtust?

Üks minister on sündinud minust 2 päeva hiljem minuga samas linnas. Kas võib olla et lausa samas haiglas? Huvitav, kas me kohtusime? Ja mida ma ometi selle teadmisega peale hakkaksin, kui teada saaksin? Kas kasutaksin seda võõraga vestluse alustamisel kui huvitavat fakti oma elust?

Hariduse poolel on traditsiooniliselt enim õigusteadust õppinuid (4), aga on ka majanduse ja avaliku halduse inimesi (3). 2 inimest on õppinud poppi ja noortepärast politoloogiat. Et pilt oleks mitmekesisem, on ministrite hulgas ka filosoof ja filoloog, õpetaja ja näitleja.

Nüüd tähtsaima leiu juurde. 15 ministrist tervelt 8 esindavad mõnd veemärki- 4 inimest on Vähi tähtkujust, 3 Kalad ja 1 Skorpion. Mida see tähendab? Kas võime oodata suurel hulgal veemärkidele omistatavat emotsionaalsust? Kui ka 3 õhu-, 2 tule- ja 2 maamärgi esindajat omavahel ühinedes veemärke tasakaalustada püüavad, on arvuline enamus ikka vesiste käes.

Valitsuse liikmete hulgas pole ühtegi Kaksikute, Neitsi ega Amburi tähtkuju esindajat. Ma isiklikult oleks mõnda Amburit tahtnud küll, oleks ehk head veidrat huumorit saanud.

Eesnimede osas kordub ainult Sven. Perekonnanimede hulgas on muuhulgas esindatud Eesti top 5 nimede hulka kuuluv Saar.

Hilisem lisandus
Kuidas küll unustasin hiina aastatepõhist sodiaaki vaadata? See ütleb, et peaminister on hobuseaasta mees. Ma arvan, et see on hea. Hobune on kõige kõvem veoloom, ühtlasi arvatakse tema põhiomaduseks töökust.

Enim (3) on draakoniaasta esindajaid - ka pole paha, sest poliitikuamet on just see, mida enesekindlale draakonile soovitatakse. Samas on 3 tükki ka pisut ettearvamatuid tiigreid. Otsustusvõimelisi härgi on 2 nagu ka tähelepanelikke kukki (kena juhus, et need on just rahanduse ja sisejulgeoleku eest vastutajad, kes peaksidki eriti terased olema).

Kuked peaksid muide nimelt draakonitega hästi koos töötama, mis loob 5 inimese osas juba päris head väljavaated. Samuti peaksid sünniaastapõhiselt head suhted olema kaitse- ja riigihaldusministril. Ühtlasi võiksid hästi läbi saada välis-, ettevõtlus- ja kultuuriminister (aga ehk on asi hoopis selles, et nad juhtuvad olema samast erakonnast?).

Teiste aastate esindajaid on 1 või 0 (kaastundlikke Kitsi, truid Koeri ega lahkeid Sigu pole seekord valitsusse lastud).


Posted in  on november 24, 2016 by  |  

Novembri lemmikud

Jaan Tätte ütles kunagi, et mida vanemaks saad, seda vähem on öelda. Nüüd ma saan aru, mida ta ehk mõtles. Seetõttu on siin taas üks elustiiliblogi postitus mõnedest novembris tundmusi tekitanud asjadest.

Teleseriaal - Victoria
Kuninganna Victoria ja Jane Eyre tunduvad olevat kaks tegelast, kes ikka ja jälle mõnes kunstivormis tagasi tulevad. Sel aastal on jällegi tehtud uus seriaal kuninganna Victoria kohta. 8 episoodi, väga kenad kõik. Victoria ise on nii vastandlik kuju, et tema kohta saab vist iga kord jälle natuke uut moodi seriaali teha.

Teatrietendus - Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine
Esindas mitmeid ideid, millega ma nõus olen. Peamiselt see teema, et õpetajaamet pole mingi püha lehm. Ei ole see ainus pingeline töö maailmas ega ainus raske töö maailmas ega ainus töö, mille tegijad võiksid rohkem palka saada. On töö, mille tegemine nõuab teatud oskusi, nagu iga teinegi töö mingeid oskusi nõuab.

Lumi
Olin sel aastal kuidagi suures lumevaimustuses. Lund muudkui sadas ja sadas, mina muudkui vaatasin ja vaatasin. Mõne aja pärast hakati muidugi mingit liiva ja soola lume peale raputama, siis läks koledaks. Nüüd sulas üldse ära, aga küll tuleb jälle.

Tegevus - (ikka veel) värvimine
Ühel kenal päeval sattusin mingisse seisundisse ja soetasin korraga 4 värviraamatut. Nüüd annab värvida, sest ega naljalt üle ühe pildi õhtuga ei tee.

Muusika - netiraadio.ee
Kindlasti kõik inimesed juba teadsid sellisest kasulikust leheküljest, ma sain ka nüüd teada. Saab kuulata online ja tasuta muusikat eri teemadel (nt puhas traat või lastekanal).

Mäng - Dixit
Võib mängida reeglite järgi või kasutada noid fantaasiarikkaid kaarte mõnel muul moel. Aga kui mänguna mängida, siis mulle meeldiks proovida mõnikord niimoodi, et kõik vihjed on liigiliselt samad (nt kasutame vihjetena ainult vanasõnu või luuleridu või Harry Potteri temaatikat).

Spordisündmused - tennise uus esinumber ja ETV laskesuusatamise lainel
Mitu-mitu aastat hiljem, kui mind kottima hakkas, on Andy Murray viimaks maailma esireketiks tõusnud ja lisaks hakkab ETV lõpuks laskesuusatamist näitama. See on hea plaan.

Film - Office Space
Ma saan aru, et vist isegi pisut kultusfilmi staatuses linateos, aga mina nägin alles nüüd. On selline imelik film küll, mis läbi aja võib kesta koos oma ülemusemeemiga.

Ikka tegemata - PÖFF
Ma ei ole kunagi näinud ühtegi PÖFF-i raames näidatud filmi. Sel ajal, kui oleks neid tasuta saanud vaadata, tundus olevat põnevamaid tegevusi, ja nüüd tundub, et piletite hinnad on tavalise kino omadest nii palju kallimad, et nagu liiga kallid oleks. Vabandused-vabandused, tasuta ei taha ja raha eest on kallis.

Lause - "Urmas tahtis turult ämmale räime osta."
Ütle, et pole huumor. Ämm ja räim on omaette võttes ka naljakad sõnad, aga koos veel paremad.

Fantaasiarikas ja kasulik
Eesti Keele Instituudis tehakse huvitavaid projekte, kus tavaline keelesõber saab ka kaasa aidata. Ma täitsin assotsatsioonisõnastiku tegemisega seonduva testikese näiteks.

Kaubandusmuusika

Seekord kiidan sind, Reservedi pood, et sa mängisid laupäeval laulu "I miss it so much" (Röyksopp & Lykke Li), sest see on täpselt selline suve meenutav lugu, mida võiks vihmasel oktoobrilaupäeval kuulata.

Sind kiidan ka, pood Promod, sest kuigi ma arvan, et sinu kaubavalikus on hinna ja kvaliteedi suhe väga viltu, astusin ikka poodi sisse, sest sealt kostis Justin Timberlake'i "Can't stop the feeling". See on selline lugu, mis kergejalgsemad kasvõi keset poodi kepsutama võib panna.

Kui juba kiitmiseks läks, siis filmi "The Grand Budapest Hotel" lõputiitrite taustaks kõlas ka üks õige meeleolukas balalaikapala. (Selleks ajaks olin ma jälle üles ärganud.)

Aga kuidagi nii läks kogu see kaubandusvõrgus käimine, et Vaiku uut plaati mul ikka pole ja ostsin jope, mida mul ka pole.

Päris aroonia peale ära minnes võib mainida asjaolu, et täna tähistatakse rikkalikult igasugu päevi. Näiteks käekotipäev, vaimse tervise päev, "kallista trummarit"-päev, pudrupäev, kodutute päev, koogi kaunistamise päev. Vali ise.


Posted in  on oktoober 10, 2016 by  |  

I like you very much. Just as you are.*

Ajakiri Marie Claire avaldas tabeli 20 romantilisest komöödiast, mida võiks naisterahvas 30.eluaastaks näinud olla. Eks nad subjektiivsed ole, need tabelid. Seepärast võtsin endale vabaduse sealt kõigepealt mõned nimed maha tõmmata.

Mahatõmmatud:
  • 13 going on 30
    Timer
    Harold and Maud
    When Harry met Sally
    There's something about Mary
    Obvious Child
    Enough said
    Say anything

    Pole neid näinud.
  • 10 things I hate about you
    Clueless

    Minu jaoks need on rohkem noortefilmid. See on natuke erinev kui romantiline komöödia.
  • Silver Linings Playbook
    Vaatamist väärt film, aga see pole ju komöödia? Minu meelest oli päris tõsine lugu.
  • The Wedding Singer
  • Never been kissed
    Liiga Ämeerika.
Need, mis alles jäid (iga juurde on lisatud 3 lambiasja selle filmi kohta).
  • Bridget Jones' Diary
    1. Bridget on nii armas ja siiras tegelaskuju, et  tuleks kaitse alla võtta.
    2. Mr Darcy niidab (veel enam, kui põhjapõdrakampsunis üles astub).
    * postituse pealkirjaks olev tsitaat on Mr Darcy suust.
    3. See stseen, kus Bridget "laulab" laulu "All by myself". (Veel parem, kui selline situatsioon endale tuttav ette tuleb.)
  • Annie Hall - Siiani pole seda näinud, aga tundub olevat nii legendaarne, et peaks watchlisti panema.
  • Pretty Woman
    1. See mees, kes Barneyt mängis
    2. See stseen, kui Julia Robertsi tegelaskuju sinna poodi tagasi läheb, kus teda algul ei teenindatud.
    3. Julia Robertsi kuulus punane kleit
  • Breakfast at Tiffany's
    1. Kass nimega Kass
    2. Fakt, et meespeategelane oli see, kes hiljem A-Rühmas Hannibali mängis
    3. See esimene kord, kui kunagi aru sain, et Tiffany pole mõni naistegelane, kelle juures hommikusöögil käiakse. Lisaks hommikusöögistseen ise (ja kõik need paroodiad ja muidu järgitegemised, mis sellest tehtud on).
  • Amelie
    1. Ühel tegelasel oli humoorikas nimi (Bretodeau), mida filmi jooksul korduvalt silphaaval öeldi: bre-to-doo.
    2. See, et seal oli üks tegelane, kelle salakireks oli käe kohviubade nõusse pistmine (veel parem, kui sul endal on õnnestunud seda teha ja see on saanud su salategevuseks).
    3. See, kuidas üks aiapäkapikk mööda ilma reisis.
  • Love Actually1. Mul on suva, et see film on võib-olla läila.
    2. Soundtrackil on mõnusad lood (lisaks muidulugudele ka Bill Nighy "Christmas is all around").3. See stseen (alates 1:30) ja see stseen ja see stseen ja see stseen ja see stseen. Ma võiksin jätkata. Pluss terve hunnik imetabaseid briti näitlejaid ja ma vist lähen nüüd seda filmi vaatama, jõulud juba lähedal ka ja.
  • 500 days of Summer
    1. Meespeategelase töökoht oli üks huvitavamaid- postkaartide peale pandavate lausete väljamõtleja.
    2. Muusika (Feist, Regina Spektor, The Temper Trap jt)
    3. Joseph Gordon-Levitt on...ütleme selline üsnagi mõnus mees. 
Minu pakkumised mahatõmmatute asemele:
  • Roman Holiday
    1. Audrey Hepburn
    2. mängib Roomas
    3. ärakaranud printsessi.
  • Mamma Mia!
    1. Kogu aeg tahaks kaasa laulda
    2. Meryl Streep, Colin Firth, Julie Walters, Christine Baranski
    3. Fakt, et hoolimata mitmest vaatamiskorrast ei mäleta ma ikka, milline 3 mehest oli tütre isa.
  • Adam
    1. Hoolimata sellest, et siin on ilmselgelt mingeid asju Aspergeri sündroomiga noormehe elust ilustatud, on see siiski ülimalt nummikas film.
    2. Siin mängitakse ansambli The Weepies lugu "Can't go back now".
    3. Kas mitte mingid siilid mängus polnud? Või olid pesukarud?
  • Kirsitubakas
    1. See pole just päris romantiline komöödia, aga sisaldab mitmeid selle žanri elemente.
    2. Silmailu mõttes ilus film, sest suur osa tegevust toimub kusagil rabas ja metsas.
    3. Nunnu selline. Ja ma tahtsin ikka eesti filmi ka siia sisse panna.
  • An Education
    1. Meelolu oli meeldivalt humoorikas (sisu iseenesest nii humoorikas polnud, kui mõtlema hakata).
    2. Ühte väiksemat rolli mängib Rosamund Pike (kes kuulub minu meelisnaiste hulka).
    3. Tegevus toimub 60ndate Inglismaal, mis on ju imeline paik imelisel ajal.
  • Notting Hill
    1. Spike (so Hugh Granti tegelase korterikaaslane) ja kõik, mida ta filmi jooksul teeb. Ühtlasi see hetk mitte üldse ammu, kui ma aru sain, et Spike mängib "Harry Potteris" Luna isa.
    2. Eelmisega seonduvalt - siin mängib mitmeid lahedaid inglise näitlejaid. Hugh Bonneville, Gina McKee, Dylan Moran näiteks.
    3. Hugh Granti tegelasel on kõige ägedam töökoht (raamatupoe omanik või juhataja vms)
  • 2 days in Paris
    1. Pariis tegevuskohana on alati teretulnud
    2. Julie Delpy on nii stsenarist, režissöör kui peaosatäitja
    3. Siin sai huumorit. Ja see Adam Goldberg, kes näeb tihtilugu creepy välja, oli siin mittecreepy.
  • Me and you and everyone we know
    1. Kunagi 10 aastat tagasi seda filmi vaadates ei teadnud ma midagi Miranda July'st, kes on selle filmi kirjutaja, režissöör ja peaosatäitja.
    2. Nüüd ma tean, et ta on mitmekülgne kunstiinimene, kes teeb filme ja kirjutab raamatuid jne.
    3. Kui tahad lugeda raamatut, kus saaks iga paarikümne lehekülje järel mõelda wtf is this book, siis mina soovitan Miranda July raamatut "The First Bad Man".
    Aga see film oli armas ja kena, kui mälu ei peta.
  • Muriel's wedding
    1. Soundtrackil, jällegi, mängib suurepärane ABBA
    2. Toni Collette ja Rachel Griffiths 10 korda vähem kuulsate ja 22 aastat noorematena
    3. Austraalia vilm, Austraalia äktsent
  • The Other Sister
    1. Südamlik on vist see sõna
    2. Siin mängib Sarah Paulson (kes ka kuulub minu meelisnaiste hulka)
    3. Lõputiitrite taustaks kõlab Savage Gardeni "The Animal Song"
  • Mondscheintarif
    1. Kui palju saksakeelseid Bridget Jonesi filme sa ikka tead
    2. Filmi alguses ootab üks naine, et üks mees talle helistaks ja mõtleb kõnet oodates maad ja ilmad kokku sellest, miks mees ei helista ja mida mees temast arvab jne jne. (Tuleb tuttav ette?)
    3. Panna jõulukuusk väljaviskamise asemel rõdule paremat aega ootama on ka mõte.
  • Hunting and Gathering
    1. Absoluutselt asjassepuutumatu asi filmi osas, aga tookord, kui seda filmi vaatasin, oli nädalavahetuse hiline tund ja ma sõin arbuusi, mis oli parimate arbuuside hulgast.
    2. Kas see polnud mitte selline film, kus pole otsest väga lineaarselt kulgevat sündmustikku? 3. Film on tehtud ühe paksu raamatu põhjal. Mitu inimest, kellele reeglina meeldivad minuga sarnased asjad, arvasid, et see raamat oli väga äge. Minu meelest oli täitsa normaalne. Aga maitea miks ma ei arvanud et väga äge.
  • Two Night Stand
    1. See on huvitav olukord, kui sa ilmastikutingimuste tõttu ei saa one night standi juurest sulle sobival hetkel jalga lasta.
    2. Naispeaosaline osales Ameerika supermodelli 11.hooajas. Ohoh-ohoh.
    3. Kuna ma alles hiljuti seda filmi vaatasin, on ta ka siin, mingi filmikunsti tipp just pole.

Kehade mets

Veel enne, kui sünnipäevasiil mulle e-lugeri tõi, alustasin Jim Ashilevi raamatu "Kehade mets" lugemist paberil. Nüüd tuli ta viimaks lõpuni lugeda, sest tagastamistähtaeg hakkas peale suruma. Mitte et igav raamat oleks olnud, kindlasti mitte. Oli humoorikas, isegi mina naersin mõne koha peal.

Inglise keeles öeldakse selliste raamatute kohta vist coming of age novels. Jah, see oli ka täiskasvamise raamat. Algul poiss rääkis lapsepõlvest, siis vahepeal käis keskkoolis ja lõpus jõudis ülikooli välja. Selle aja jooksul oli tal mitmeid erinevaid suhteid tütarlastega. Siiski polnud see mingi naistekas, kus kirjeldatakse ainult poiste ja tüdrukute vahelisi suhteid. Poiss kirjutas enda vaatenurgast, olles väga aus ja keeleliselt vaimukas.

Võib-olla see ausus läheb mõne lugeja jaoks üle hea maitse piiri ja võib-olla see keeleline vaimukus hakkab mõnele lugejale originaalitsemisena tunduma. Mulle küll paistis, et kirjutajal oli kohati vaja  oma keelelist võimekust (enam kui muud) demonstreerida. Aga see ei häirinud liiga paljude kohtade peal.

Kui ma nüüd asjast ikka õigesti aru sain, oli raamatu sisuline point päris huvitav. Noormees otsis lähedust, aga oli endal fantaasiaga lati nii kõrgele seadnud, et reaalsus kippus kõvasti alla jääma. Ma ei tea, kas see asjaolu raamatu lõpuks muutus, lõpp jäi minu meelest lahtiseks. Lahtised lõpud mulle enamasti meeldivad. (Kuigi vahel on ka tore lugeda, kuidas nad igavesti õnnelikult elasid.)

Hakkasin raamatut lugema mõõduka eelarvamusega, oodates, et tuleb midagi sellist, mida üks ringkond tunneb pisikeste pisaratena. (Enda intelligentsuse, vaimukuse, keeleliste oskuste jms demonstreerimiseks kirjutatud raamat.) Asi polnud sootuks nii hull ja mulle meeldis kokkuvõttes täitsa palju. Isegi naersin mitu korda, nagu öeldud.

Kuigi täiskasvamise raamatute sisu on olenemata ajast üsna ühesugune (sest täiskasvamine on protsess, kus läbitakse sarnased etapid), oli endal täitsa huvitav lugedes mingite suvaliste detailide järgi aru saada, kuidas see on uue põlvkonna raamat. Siin olid keskkooliõpilastel Facebook ja mobiiltelefon, räägiti ajast, kus juba peaaegu kõigil on kodus internetiühendus ja kinos jooksnud filmis mängis Johnny Depp Willy Wonkat. Minul seostuvad need asjad ülikooliajaga, muud midagi.

Mingi koha peal oli umbes leheküljepikkune lihtne rootsikeelne dialoog, millest ma enda suureks rõõmuks aru sain. Rääkides soovist keelelist võimekust demonstreerida. 

See on nii 3,5-punktine raamat, et panin sellele Goodreadsis kõigepealt kolm tärni, siis muutsin neljaks ja siis jälle kolmeks tagasi. Ei saa poolt punkti avansiks. Kirjuta veel üks raamat, siis saad.
on august 25, 2016 by  |  

Bernadotte'ide kuningannad #7 - Louise

Louise Alexandra Marie Irene
Mountbatten
Järjekordne Louise sündis Saksamaal 1889. aastal. Tema isa oli Battenbergi prints ja ema Hesse printsess. Louise'i emapoolne tädi oli Venemaa viimane tsarinna Alexandra. Louise'il endal oli üks õde ja kaks venda. Nende lapsepõlv möödus seoses sõjaväelasest isa tööga mitmes erinevas Briti impeeriumi valduses.

1914. aastal läks Louise koos emaga Venemaa sugulastele külla. Reis väga pikaks ei kujunenud, sest sõda algas ja Louise'i ema pidi oma kullakukrut kergendama, et Haapsalust paadiga neutraalsesse Rootsi sõita. (Näe, ometi saab Eestit mainida.) Rootsis ööbiti kohaliku kroonprintsipaari pool (kroonprintsist sai hiljem Louise'i abikaasa, aga natuke läks veel aega).

Sõja ajal töötas Louise mitmes Prantsuse sõjaväehaiglas õena. Kui sõda lõppes, oli ta 29-aastane vallaline naine Londonis. Tolle aja mõistes hakkas juba vanatüdruku poole kiskuma. Mitte et tal austajaid poleks olnud, aga juhtus nii, et kõrgest soost mehed, kellele tema meeldis, ei meeldinud talle, ja need, kes talle meeldisid, olid vanematele vastukarva. Pluss üks mõlemapoolselt sobiv kandidaat oli sõjas hukka saanud.

1923 .aastal oli Rootsi kroonprints Gustav Adolf (eelmise postituse Margareti lesk) Londonis käimas ja hakkas Louise'ile silma heitma. Kuigi Louise oli nooremana lubanud, et tema ühegi kuninga ega lesega ei abiellu, võttis ta Gustav Adolfi kosjad siiski vastu. (Gustav Adolfi esimene abikaasa Margaret oli muide Louise'i vanaonu tütar, nii et mitte kõige kaugem sugulane.)

Louise'i kihlakleit. Tahaks endale ka,
tundub selline mõnus hõlst.

Kuna Louise'i käsitleti Briti kuningakoja liikmena, sõlmiti tema abiellumisega seoses Suurbritannia ja Rootsi vahel lausa suurejooneline leping. Pulmad toimusid samal 1923. aastal Londonis, Ühendkuningriigi kuningas George V (Louise'i vanaonu poeg) oli ka kohal.

1925. aastal sündis surnult Louise'i ainus laps. Selle kohta, kuidas ta 5 lapsega oma mehe eelmisest abielust läbi sai, ei räägi wiki midagi.  Kui ta 1923 neile kasuemaks tuli, oli vanim laps 17-aastane ja noorim 7-aastane. Huvitaval kombel oli nii Louise'i kui tema kasulaste vanavanaema ei keegi muu kui Suurbritannia kuninganna Victoria.

1930. aastal, kui Rootsi senine kuninganna Victoria suri, pandi Louise'i õlule riigi esimese naise ülesanded (tiitli poolest jäi ta siiski kroonprintsessiks, sest vana kuningas oli elus ja kuningas edasi). See tähendas peamiselt igasuguste heategevusorganisatsioonide või meditsiiniga seotud asutuste patrooniks olemist. Louise'i jaoks oli see pisut harjumatu, sest oma abielueelses elus oli ta pigem praktilisema töö tegija olnud.

Louise'i rõivastus 1937. aasta George VI kroonimispidustusteks
Inglismaal. Ja siis veel ühed kingad, sest need olid lihtsalt ilusad.

II maailmasõja ajal oli Louise Punase Risti juures aktiivne tegelane, samuti tegeles (neutraalse riigi esindajana) sõjas vastaspooltele sattunud perede ja sõprade sõnumite vahendamisega.

1950. aastal suri kuningas Gustav V ja kuningaks sai Louise'i abikaasa Gustav VI Adolfi nime all. Louise oli seega nüüd kuninganna, aga ta ei arvanud ennast seetõttu kuidagi erilisemaks ega oodanud ka teistelt seda arvamist. Pigem oli ta moodsate vaadetega naine, kes arvas, et kuninglikke tegelasi ei pea ette ja taha kummardama.

Kuningas ja kuninganna-
täitsa tavalised

Maitea, kui palju rootslased oma kuningannat imetlesid, aga Louise ise arvas, et rootslased on üks kõige vähem vulgaarseid rahvaid ja et rootsi naistes (olenemata seisusest) on mingi loomulik väärikus. Ühtlasi leidis ta, et naised on vaimsete võimete poolest meestega igati võrdsed ja väärivad võrdseid võimalusi.

Mõned Louise'i käekotid umbes
20.sajandi keskpaigast.

Louise'i viimane avalik ülesastumine oli 1964. aasta detsembris Nobeli preemiate jagamisel. Ta suri märtsis 1965.

Hiljuti 95-aastaseks saanud (Elizabeth II abikaasa) prints Philip on selle Louise'i õepoeg. Hämmastavad need suguvõsarägastikud.

Mitmeid pilte sain taas Livrustkammareni lehelt.