Kuninglikud lapsed #2

Edward VII

Kuninganna Victoria ja prints Alberti lastest vanuselt teine, sündis umbes aasta peale oma õde, 9.novembril 1841. Kuni 1901.aastal (59-aastaselt) kuningaks saamiseni kandis ta Walesi printsi tiitlit (tiitel, mis tavaliselt antaksegi troonipärijale).

Victoria ja Albert tahtsid, et tulevane kuningas saaks korraliku ja mitmekülgse hariduse. Edward polnud kuigi hea õpilane (osalt ka sellepärast, et õppimine ja õpitav oli vanemate poolt peale surutud), aga oli see-eest muidu sarmikas, humoorikas ja hea suhtleja. Tema huvi oli sõjaväelasena karjääri teha, aga ema keelas selle ära. Ka üldiselt oli Edwardi juurdepääs võimule enne päriselt kuningaks saamist ema poolt üsna piiratud.

1861.aastal saadeti Edward reisile Saksamaale. Reis oli korraldatud, et Edward saaks kohtuda oma tulevase abikaasaga, kelleks Victoria ja Albert olid välja valinud Taani printsessi Alexandra. 1863.aastal toimusidki pulmad.

Edward ja Alexandra oma pulmapäeval.
Elama asuti Marlborough majja. Edwardi ja Alexandra elustiil oli üsna pillav. Ühtlasi tekitas pingeid asjaolu, et kuninganna Victoria suhtles tihedalt sakslastega , Alexandra oli Taanist, Taani ja Saksamaa kisklesid aga parajasti Schleswig-Holsteini piirkonna pärast. 

Edward oli moekas mees, võiks isegi öelda et omaaegne moeikoon. Väidetavalt alustas just tema seda moodi, et pintsaku alumine nööp lahti jätta (kuuldavasti sellepärast, et see lihtsalt ei mahtunud tema kõhu tõttu enam kinni) ja tõi musta värvi õhturiietesse.

Edward oli ka naistemees, enne ja peale abiellumist oli tal mitmeid armukesi, tuntuim neist ehk Winston Churchilli ema Jennie. Üks Edwardi armukesi oli ka Alice Keppel, kelle lapselapselaps on praeguse Walesi prints Charlesi abikaasa Camilla. Loomulikult oli siit hea üles tõmmata idee, et ka Camilla võiks olla Edward VII järeltulija, see pole aga siiski kinnitust leidnud.

Alice Keppel*
Pakun välja, et Edwardil oli ilmselt ka abieluväliseid lapsi, aga ühtegi neist ta ametlikult ei tunnistanud.

Ametlikke lapsi oli Edwardil Alexandraga 6. Kahe vanima pojaga oli huvitav lugu. Kõigepealt oli vanim poeg ühe kõrgest soost tütarlapsega kihlatud. Kui noormees ootamatult grippi suri, leidsid teineteist (või suunati leidma) sama tütarlaps ja vanuselt järgmine poeg. See poeg oli tulevane kuningas George V ja tütarlapsest sai kuninganna Mary. Edwardi ja Alexandra kolmas poeg suri paaripäevaselt.

Tütreid oli ka 3: Princess Royal Louise, Victoria, kes kunagi ei abiellunud (mis on suht ebatavaline minu meelest tollastes kuninglikes peredes) ja nime poolest ehk kõige tuntum Maud, kellest sai Haakon VII abikaasana Norra kuninganna. (Tema järgi sai nime Kuninganna Maudi maa Antarktikas.)

Viktoriiniküsimus: Milline briti monarh peale Elizabeth II on veel külastanud Eestit?
Vastus:Edward VII, kes koos abikaasa ja tütar Victoriaga 1908.aasta mais Tallinna reidil Nikolai II-ga kohtus.
Kahtlemata oli Edward VII kuningaksoleku aeg rahvusvahelistes suhetes üldse väga pinev, aga kuna poliitika pole minu tugevaim külg, jätan selle hetkel käsitlemata.

http://themauveroom.com/image/28344597001

Edward VII järgi on nime saanud mitu haiglat, tuntuim asub Londonis ja selle klientide hulgas on päris mitu kuningliku pere liiget. Haigla asutaja oli Edward ise- idee sai ta sellest, et üks tema armukesi Agnes Keyser abistas Buuri sõja ajal oma kodus haigeid ja haavatud sõjamehi.

Edwardi hüüdnimi oli Euroopa onu, sest ta oli mitme Euroopa riigi valitseja onu (nt eelmises postituses mainitud Wilhelm II ja Vene tsaar Nikolai II). Tema matuseid 1910.aastal nimetati ka Vana Euroopa matusteks- kohal oli suur osa Euroopa kroonitud peadest ja uue ajastu toonud I maailmasõja algus polnud enam kaugel.

Allikas: Peale wiki on ka siit juttu võetud.
* Selle pildi ja veel mitmeid armukeste fotosid leiab siit

Kuninglikud lapsed #1

Lugesin eelmisel nädalal noid vanu postitusi, mis mul kunagi siin Euroopa kuningaperede kohta olid ja mõtlesin, et vaata kui tore, teeks veel. Kellest teha? Võetagu kuninganna Victoria, ühendkuningriigi kuninganna, kõige kauem troonil olnud (63 aastat ja 216 päeva)* briti monarh, kelle järgi ka viktoriaanlik ajastu oma nime saanud. Victoria abikaasa oli Saksimaa päritolu prints Albert. Nende järeltulijaid on pea igas Euroopa kuningakojas. Victoria ja Alberti 9 last ongi järgnevate postituste peategelased.

Victoria

File:Victoria Princess Royal , 1857.jpg

Enne printsess Victoria sündi üritati kuninganna Victoriat tappa, mõrvakatse ei õnnestunud (aga see ei jäänud viimaseks katseks). Victoria ja Alberti vanim laps Victoria Adelaide Mary Louisa sündis 21.novembril 1840 Buckinghami palees. 1841 andis ema talle tiitli Princess Royal. Tegemist on traditsiooniliselt nimetusega, mille briti monarh võib anda oma vanimale tütrele. (Ka praeguse kuninganna vanim tütar Anne on Princess Royal.)

Ta abiellus juba 17-aastaselt tulevase Saksa valitseja Friedrich III-ga. Victoria vanemad üritasid selle abieluga Briti-Saksa suhteid tihendada, aga kuuldavasti oli siiski ka armastusabieluga tegemist. Friedrich sai valitseda küll ainult 99 päeva, siis suri. Victoria kandis kogu ülejäänud elu leinarõivaid ja lasi ehitada Friedrichshofi (Friedrichi järgi) lossi, kus oma surmani elas. Tänapäeval kannab uhke hoone Kronbergi lossi nime ning seal asub luksuslik hotell (tervelt 5 tärniga).

http://www.schlosshotel-kronberg.de/go/home
Saksamaal kutsuti Vicoriat Die Engländerin (inglanna)- ka Saksamaal elades räägiti nende kodus inglise keelt. Pereringis oli tema hüüdnimeks lihtsalt Vicky.

Victoria oli intelligentne ja mitmekülgselt haritud, kunstis andekas, õppinud mitmeid keeli nagu kuninglike tegelaste puhul tavaks. Saksamaal tegutses ta kunsti ja hariduse toetajana (seistes ka tütarlaste hariduse eest) ning oli oma vaadetelt liberaal.

Ta suhtles tihedalt oma päritoluperekonnaga, sh emaga, kellega oli tihedas kirjavahetuses. Kuuldavasti oli ta väiksest peale isa Alberti lemmiklaps ja nii isa kui tütar elasid Victoria Saksamaale elama minekut raskelt üle.

Victorial oli 8 last, kellest 2 surid lapseeas, teised läksid siniverelistega paari. Näiteks seitsmendana sündinud printsess Sophiest sai Konstantin I abikaasana Kreeka kuninganna. Ajaloos kuulsaim Victoria järelulijaist on ilmselt Wilhelm II, Saksa keisririigi viimane valitseja (aastail 1888-1918).

Victoria suri 1901.aastal veidi rohkem kui pool aastat peale oma ema kuninganna Victoriat.

Ta on olnud tegelaseks mitmes ajaloolises filmis, näiteks "Fall of Eagles" aastast 1974, kus teda kehastas Gemma Jones (ka madam Pomfrey "Harry Potteris" ja Bridgeti ema "Bridget Jonesi päevikus").
http://www.aveleyman.com/ActorCredit.aspx?ActorID=8913

Leidsin ka sellise huvitava lehe, siin on päris palju pilte.

*Praegu valitsev Elizabeth II on tänase seisuga kuniganna olnud 62 aastat ja 51 päeva. Kui ta ka järgmise aasta 10.septembril veel kuninganna on, läheb kuninganna Victoriast mööda.

Allikas: wiki

Vana hea küsimustik

1. When you wash your hands, do you use the cold or hot tap (faucet)?
Tavaliselt külma või siis seda, mille peale kraan juba enne mind keeratud on.
2. If you had to be straight/gay for a day (whichever you’re currently not!), what celebrity would you most like to take on a date?
Ellen Page äkki? Oo, ma tean, Sarah Paulson, ammune lemmik.
3. What is the biggest injury you’ve ever sustained and how did you do it?
Paar korda olen päris hästi ennast ära põletanud.
4. What is the most unusual food you’ve ever eaten?
Tundub, et ükskord sõin tigusid.
5. What is the most unique animal you’ve ever touched?
Jeebus, maiteagi, üldiselt ei kipu üldse eriti loomi katsuma. Äkki tõukass?
6. What’s the most expensive gift you’ve ever bought for someone? How much did it cost and who was it for?
Ka hea küsimus. Endale ostmine vist ei lähe arvesse? Siis ilmselt mingi kamba peale ostetud asi kellelegi?
7. Which 3 countries would you LEAST like to live in and why?
Ei hakka ühtegi eraldi välja tooma, aga ilmselt sellised riigid, kus on minu praegusest elukohast väga erinev ühiskond ja kultuur.
8. If you could make just ONE change to this world, what would it be and why?
Siin tulid Doris Kareva read meelde:
Kui kõnelda üksainus kord,
on vastutus nii suur,
et ükski sõna ei näi väärt,
et öelda.
Selle küsimusega on natuke sama lugu ma kardan.
9. If you could wake up tomorrow and be fluent in 3 additional languages, which would you choose?
Saksa, rootsi, prantsuse (viimane lihtsalt sellepärast, et see on Euroopas kasulik keel, mida osata, aga esimesed kaks kuuluvad mu lemmikute hulka ka).
10. Which would you rather out of these 3 options? A: Be good looking and extremely intelligent but so poor you live on the streets. B: Be extremely intelligent and a millionaire but what society classes as ugly. Or C: Be good looking and a millionaire but extremely academically challenged? Why?
Variant B ma arvan. Sest see tundub parim variant neist.
11. What are the top 10 movies to make you cry? (Or at least make you sad!)
10 tükki? Hea, kui mõne leiaks.
12. What’s the scariest nightmare you’ve ever had? Describe it in detail.
Vaevalt küll.
13. Would you rather raise 25 children or have the chance of ever having children taken away? Why?
Pigem mitte ühtegi. Või. Kui need 25 last oleksid mitte minu enda lapsed, vaid näiteks minu klassi lapsed, siis valiksin selle.
14. Would you rather go on a relaxing beach type holiday to the Caribbean, a cultural holiday to Japan or an adventure packed holiday to South Africa?
Ükski neist kohtadest pole just minu unistuste sihtkoht, aga reisitüüpide järgi vaadates võtaksin selle cultural holiday. Mulle meeldib kirikuid ja losse rohkem vaatamas käia kui rannas passida.
15. If you went to a desert island for just 6 months but could only take one album with you, what would you take?
Ilmselt võtaks mingi mitmest plaadist koosneva kogumiku. Biitlite antoloogia näiteks. Või mingi famous classics-tüüpi asja, see oleks täitsa kasulik. Äkki siis ei tuleks enam nii palju ette seda, et kuuled mingit pala ja tead, et see on hästi kuulus, aga mis ta on või kes kirjutas, ei tea.
16. Put these in order of your favourite movie genre to least: Horror, action, thriller, adventure, superhero, romance, drama, comedy, musical and dance?
Ma panen hoopis selles järjekorras, et on alates kõige vähem meeldivast: action, horror, superhero, dance, adventure, thriller, musical, comedy, romance, drama.
17. If you had to lose one of the 5 senses, which would you choose and why?
Maitea. Kuidas see kompimisvõime kaotus siis välja näeks?
18. What have been the top 3 most brilliant days of this year? Describe them in as much or as little detail as you like.
Need 3 päeva, kui oli ilus ilm.
19. What do you believe we as human beings take most for granted in this world?
Seda, mis nende ümber on. Ehk siis (loodus)keskkond ja teised inimesed.
20. How many concerts have you been to in your life and which was your favourite? If you’ve not been to one, who would you most like to see?
Kokku lugeda oleks neid küll raske. Aga kõige lemmikum oli vist üks selline, kus ise hoopis esinejate hulgas olin.

...kes on andnud kukele mõistuse (Hiiobi)*

Lugesin eile ühte raamatut. (Sest mis viga eile lugeda, kui raamatus on mingi 150 lehekülge ja saabki vabalt ühe päevaga läbi.) Raamatu nimi on "Iseseisvuspäev", autor Kenderi Kaur.

Nooh, eks ma natuke pika hambaga teda lugema hakkasin. Ei, tegelikult mitte pika hambaga, vaid üsna kindla ettekujutusega sellest, milline see raamat olema saab. Oligi selline.

Tegevus käis päris nõukaaja lõpus, kui Eesti ühiskonnas juba natuke teised reeglid kehtisid kui veel kaunite 80ndate algusaastatel.

Ma usun, et see on üsna tõenäoline, mida K.Tarand raamatu järelsõnas kirjutas - et läheb veel natuke aega mööda ja kui lugeja on selline inimene, kes üldse asja ajaloolist tausta ei tea, siis ei saa ikka mitte midagi aru, mis seal toimub. Või pigem miks niimoodi tehakse nagu tehakse. Mina küll ei saanud kõigist asjadest päris aru, ilmselt ka sellepärast, et olin tegevuse toimumise ajal umbes sihuke säärepikkune. Eks mingi arusaamine hiljem ikka tekib, aga see pole võrdväärne sellega, kui olla ise teadliku täiskasvanuna sel ajal elanud.

Alguses tegid nalja need meespõhitegelased. Natuke tuli meelde seriaal "Tupiktänava mehed". Seal olid ka kaks venda, kes üritasid mingite eriti lampide äriideede rakendamisega kiirelt ja kergelt rikastuda. Pärast enam ei teinud eriti nalja, sest raamatu tüübid käitusid ikka suhteliselt nõmedalt (selles mõte oligi muidugi).

Stiili poolest oli sihuke raamat nagu paljud tänapäeva raamatud. Koosnes lühikestest katketest, polnud sellist asja nagu vanasti, et kirjeldatakse olustikku või loodust või tegelase hingeelu (hoidku selle eest). Kui saad ise aru, siis saad. Teisest küljest on sellist katkendlikku raamatut kergem lugeda- läheb kiiremini edasi ja lihtsam on uuesti lugema hakata, kui vahepeal pausi oled teinud. (Sarnaneb sellega, et lugemine läheb kiiremini, kui on lühikesed peatükid. Eks see ole psühholoogiline ilmselt.)

Tegelased muidugi olid sellised elupõletajad nagu nad paljudes tänapäeva raamatutes on. Alati, kui olen mõne sääraste tegelastega raamatu läbi lugenud, mõtlen et enam ei loe, sest kaua võib, onju. Siis ikka loen mingi aja pärast ja kirun jälle. Ju siis meeldib kiruda.

Ühe huvitava mõttekäigu leidsin raamatust siiski. Võiks kirjutada siia pooleleheküljelise tsitaadi, aga ei hakka, jutustan lühidalt ümber. Miks ei osanud see põhitegelane joonistada? Sellepärast, et ta üritas asju joonistada nii, nagu nad on. Aga joonistada tuleb nii, nagu asjad paistavad. Joonistad nii, nagu asi paistab, ja siis vaataja saab sinu joonistust vaadates aru, milline see asi on. Aga vot kui on treimisega tegemist, siis treida tuleb selline asi, nagu asi on.

Põhitegelase nimi oli Karl ja tema "äripartner" oli Marks. Alles nüüd koitis.

* raamatu moto

In every generation there is a chosen one...

Vaatan praegu seriaali "Vampiiritapja Buffy". Mõneti üllatav, et ma seda varem näinud pole. Minuealiste hulgas on mitmeid Buffy  fänne ja täitsa loogiline ju, kuivõrd see oli üks neid lahedaid 90ndate sarju, mis telekast tuli. (Minu jaoks vist 90ndad ei tähenda aastaid 1990-1999, vaid pigem umbes aastaid 1994-2003, sest siis olid põhilised 90ndate moodi asjad ja, olgem ausad, aastat 1990 nagunii väga hästi ei mäleta.)

Aga Buffy on täitsa ponks sari. Mõne asja puhul peab mõtlema, et "siis olid 90ndad, nad ei saanudki seda kuidagi teistmoodi lahendada", aga oma arvutiaju on juba sealgi olemas. Ja arvutist leiab selliseid asju, mille puhul tundub uskumatu, et neid sealt leida võiks. Siiski on tore näha, kuidas põhiinfo tuleb neil ikkagi raamatutest. (Praegu vaatad mingit entsüklopeediat lihtsalt nagu huvitavat raamatut mitte teabeallikat.)

Põhiasi seal sarjas on muidugi see, et kogu aeg on nii pinnnngeline. Teada on, et Buffy võidab (kuigi ükskord ta ikkagi suri korraks ära), aga ikka on pingeline, kui kollid nagu mutid mingist suvalisest august vups ja vups välja hüppavad. Järele mõeldes vist mutid niimoodi päris ei hüppa. Kes on kunagi mutti (hüppamas) näinud?

Ühtlasi ei saa mõtlemata jätta seda mõtet, et kuidas üldse keegi seal koolis veel käib, kus tegevus toimub. Pidevalt juhtuvad mingid koledad lood- inimesed jäävad kadunuks, lähevad põlema või saavad sootuks otsa, kuidas ei ole juba kõik vanemad oma lapsi kuhugi müüridega ümbritsetud (era)kooli saatnud või ise mujale kolinud? Kas ka nemad teavad, et Buffy päästab päeva? Buffy ema küll teab, et ta päästab.

Mulle meeldib Angel ka (ta sai muidugi just väga dramaatiliselt otsa). Seda sarja, mis tema kohta eraldi kunagi oli, ma mingitel asjaoludel isegi vaatasin. Seega on tegelasi, kes tulevad tuttavad ette.

Ja veel. Ühest küljest on see täitsa humoorikas fakt, et üks põhitegevuskohti raamatukogu on selline koht, kus ükski õpilane (peale deemonitega võitlejate) kunagi raamatuid võtmas ega õppimas ei käi. Teisalt. Kuidas on see võimalik ajal, kui internet on suures osas veel homne päev? Kas see on see, et lollid peavad õppima, targad teavad isegi ja keegi ei taha ennast lolliks tunnistada? Aa, ma tean, tegelikult see on ju Ämeerika, nad ostavad endale kõik raamatud, mida vaja on.

on märts 14, 2014 by  |  

Evita

Käisin sel nädalal vaatamas Vanemuise suurlavastust "Evita". All on mõned tähelepanekud etendusest.
  • Kui üldiselt öelda, siis halb ei olnud.
  • Põhiosade lauljad olid head. Teisalt see polnud üllatus, et Evelin Võigemast ja Vaiko Eplik on head lauljad. Epliku puhul panin seda tähele, et kõik osad, mida tema laulis, kõlasid minu jaoks nagu tema enda kirjutatud oleksid. Ilmselt tal on nii temalik hääl, et kõik laulud muutuvad kohe tema omaks. Võigemasti osas on minu hinnangul tema parim muusikalilugu ikkagi "Asju hullemaid on veel..." 10 aasta taguses Linnahalli muusikalis "Grease", kus ta seda ülbet tšikki mängis.
  • Ma ei saanud aru, et Vaiko Eplik kehastab Ché Guevarat. Igal juhul seda ta tegi. Sobis hästi.
  • Kuna kava mul polnud, arvasin tükk aega, et Juan Peroni kehastaja on paljude lemmik Uku. Näe, ei olnudki.
  • Meeldis, et samu meloodiaid kasutati etenduse jooksul mitu korda, nii said need tuttavamaks ja mingi laul ei kõlanud enam nagu mingi suvaline laul. 
  • Muusikali muusika üldiselt polnud halb, aga mul vist on suuremaid lemmikuid.
  • Lava kohal kuvati tekst inglise keeles ja soome keeles. Jumal tänatud, ma ütleksin, sest eesti keeles lauldav tekst polnud päris paljudes kohtades arusaadav.
  • Tantsijate liigutused olid sünkroonis. (Olen mõnda etendust näinud, kus see pole nii, see on kole.)
  • Kostüümid olid ilusad. Siit saab mõningaid näha.
  • Aga nüüd see põhiline asi, mis mulle ei meeldinud. Etendus koosnes väikestest stseenidest, mis kujutasid mingeid verstaposte Evita elus. Stseenid vahetusid jube kiiresti- alles ta oli oma kodulinnas, siis juba raadios, siis kohtas Peroni, siis abiellus jne. Kogu aeg oli selline ootus, et millal nüüd see jooksmine ära lõpeb ja tegevus rahulikult voogama hakkab, aga seda hetke ei tulnudki, enne lõppes etendus ära.
  • Seoses sellesama stseenidest ülejooksmisega jäi ka Evitast kui tegelasest natuke sihuke suvalise linnukese mulje. See pole just asi, mis paneks tegelasele väga kaasa elama.
  • Kes seda veel vaatama läheb, siis ma soovitaksin enne natuke lugeda, millega täpsemalt perekond Peron Argentiinas tegeles. Mulle tundub, et see võiks hõlbustada kogu etendusest arusaamist.

Eesti Laul 2014: finaal

Veel üks tabel. Kõik laulud tundusid paremad kui poolfinaalides. Eks ta ole mitu korda kuulamise efekt. Kuigi selliseid laule, mida ise käima paneks ja kuulaks siin ikkagi pole.
Kommentaarid on kirjutatud pühapäeva hommikul uue Aunaste saate ajal. (Aunaste käänas just õigesti sõna "kontsert".)
Laulu järel sulgudes on see koht, mille ta päriselt sai.

10. Wilhelm - Resignal (9.)
Seekord hakkasin isegi juba aru saama, mis värk selle looga on. Lauljal oli ilus kleit. Aga ikkagi tundub, et ehk natuke liiga nišilugu (samas finaali ju sai, võib-olla siis pole ka). Lauluvõistlusel on sellise laulu probleemiks selle ühe meeldejääva rea puudumine (midagi ei jää kummitama).

9. Brigita Murutar - Laule täis taevakaar (7.)
Jätkuvalt natuke liiga lastelaululik, teisalt selline tore rõõmus. Plusspunktid taas selle eest, et hästi kummitama jääb ja ka selle eest, et laulu autor on Feliks Kütt (#genialistid).

8. Maiken - Siin-või sealpool maad (10.)
Olin kõrvalruumis, kui see laul käis, aga tundus suht sama mis viimati, ehk isegi veel rohkem vanakool. Aga Maiken on sümpaatne inimene, temale hoiab ikka pöialt.

7. Norman Salumäe - Search (6.)
Nii halb ei olnud kui poolfinaalis, aga ikkagi tuleb seda laulu silmad kinni kuulata.

6. Sandra Nurmsalu - Kui tuuled pöörduvad (5.)
Meeldejääv ja tempokas lugu küll, aga natuke igav. Nagu väsinud Lõhmus oleks autor mitte lihtsalt Lõhmus.

5. Lenna - Supernoova (4.)
Pole viga, pole viga. Ilus laul. Küll Eesti raadiojaamad mängivad seda edasi ja mina jaama ei vaheta. Aga ise panen käima ikka "Mida sa teed" või "Rapuntsli".

4. Kõrsikud - Tule ja jää (8.)
Nende esinemise ajal tuli mul hoopis see meelde, kuidas nad Eesti muusikaauhindade jagamisel esinesid. Hiigelsuurte toolide peale olid istuma pandud, nii et jalad kõlkusid õhus ja nägidki tõelised kõrsikud välja. Ülimalt nummi. Vaata siit.

3. Super Hot Cosmos Blues Band - Maybe-maybe (2.)
Terve pühapäeva hommiku kummitas just see laul, kuigi nende laupäevase tele-eetri ajal olin hoopis vannitoas. Muhe lugu. Nänänänänää, jeejeejeejeejee. Oleks olnud Eesti poolt ootamatu laul Eurovisioonil.

2. Traffic - Für Elise (3.)
Mulle hakkas see laul täitsa meeldima teistkordsel kuulamisel. Tubli on. Laulja mängis toredat pilli ja kitarrimees laulis huvitavat ülemist häält. Seda kuuleb ka veel raadiost ma usun.

1. Tanja - Amazing (1.)
Ma ausalt öelda uskusin, et see on 2.koha lugu. Tore muidugi, et oli 1.koha oma. Tanjaga on see huvitav asi, et aastatega hakkab ta mulle aina rohkem meeldima. Kunagi Nightlight Duo aegadel ei jaganud ikka üldse välja, mis värk on, aga nüüd- ohoh! Tantsijana on ta muidugi väga tubli (aga see peaks ju ka olema tema koolis õpitud eriala, jees?) Kui mõtlema hakata, siis kas see laul ei meenuta mingit juba olnud lugu? (Alati meenutab.)

Vanamehega vaheklipid olid mu meelest meeldivalt humoorikad ja iroonilised. Eriti see, millest mitte midagi aru ei saanud. Ansambel S&M's ka täitsa vahva.

Eestlane olen ja eestlaseks jään: tulemused

Vastajaid oli 18. Tänan!
Kaldkirjas jutt on minu kommentaarid.
Saagu ka see kohe öeldud, et statistikasektorid (need pallid, noh) on Google tehtud, mina omaks ei võta.

1. Millises maakonnas oled elanud kõige rohkem aastaid oma elust? Nagu näha, võidutsevad Harjumaa ja Ida-Virumaa, mis peaksid ka muidu olema suurima rahvaarvuga maakonnad Eestis.




2. Pead töökohustuste tõttu järgmised 10 aastat elama ühes neist 15 suurimast Eesti linnast. Millise valid? Siin mulle tundub, et mitmed ei märganud seda kohta, kus oli öeldud, et ära vali Tartut, kui sa praegu elad siin. Aga võib-olla ainult tundub. Teiseks tulnud Viljandi kasuks andsin ka mina oma isikliku hääle.

 


3. Aga nüüd. Sama olukord, aga lähed elama ühte 10 väikseimast Eesti linnast. Kuhu? Eelistati Lõuna-Eesti linnu ja kõiki kohti valis vähemalt 1 inimene, ainult vaene väike Võhma jäi häälteta.
 

4.  Kes siis ikkagi peaks presidendi valima?
Praegune süsteem sobib pooltele vastanuist, aga paljud eelistavad ka rahva valikut. (Siit edasi võiks küsida, kas rahva valitud presidendil peaks ka suuremad volitused olema?)

5. Milline näitleja sul pähe tuleb, kui öeldakse "hea eesti näitleja" või "näitleja eesti kullafondist" vms?9 korda mainiti Ita Everit (so 50% vastajaist),
3 korda Aarne Üksküla,
2 korda Lembit Ulfsakit,
1 kord: Sulev Nõmmik, Marko Matvere, Mait Malmsten, Ervin Abel, Elle Kull, Luule Komissarov, Ülle Lichtfeldt.

6. Eesti kirjanduse tähtteos on...
7 korda mainiti "Tõde ja õigust" (loomulikult),
2 mainimist: "Mees, kes teadis ussisõnu",
1 mainimine: Karl Ristikivi "Inimese teekond" (hurraa sulle, kes sa selle välja tõid!), "Kalevipoeg",  "Ma langesin esimesel sõjasuvel" (originaalne!), "Rohtaed", "Wikmani poisid", "Nimed marmortahvlil", "Kevade", Tõnu Õnnepalu "Mandala" (meeldivalt helge tõesti võrreldes mõnede natuke rohkem masendavate eesti raamatutega).

7. Ja see eesti autori kirjutatud raamat (kohustusliku kirjanduse hulgast), mida sa lihtsalt vihkasid Seda küsimust siia pannes ootasin vastuseks ühte konkreetset raamatut ja üllatus-üllatus, enim mainiti...
... "Mäeküla piimameest" nimetas tervelt 5 inimest (üks suisa suurte tähtede ja hüüumärkidega).
2 inimest mainis "Väikest Illimari", "Tõde ja õigust" ning "Tasujat",
1 korra nimetati raamatuid "Hingede öö", "Kevade", "Pisuhänd".
Mainiti ka väljamaa teoseid "Protsess"ning "Kuritöö ja karistus".
2 inimest ütles, et polegi sellist raamatut olnud.

8. Kõige ägedam teos eesti muusikas on...
3 korral mainiti Rein Rannapi loomingut: üks kord üldiselt, lisaks kantaat "Ilus maa" ning "Eesti muld ja eesti süda",
2 inimest tõi esile Lepo Sumera teost "1981" (Kes sa oled, aatekaaslane?),
2 korral mainiti Arvo Pärti: "Spiegel im Spiegel" ja "Ukuaru valss" (hurraa!),
1 kord: "Rändaja õhtulaul", "Jätke võtmed väljapoole", "Eestlane olen ja eestlaseks jään", Sõdalaste koor ooperist "Vikerlased", "Lily Marleen", "Kodumaine viis", "Koit"; Svjata Vatra "Revolutsioon, Terminaator "Juulikuu lumi", kogu Olav Ehala looming.

9. Ütle üks vahva eesti poisslapsenimi!
Nimesid Rasmus ja Erich nimetati 2 korda.
Ülejäänud: Aadu, Andi, August, Jaan, Jaanus, Kaarup, Karl, Marko, Mihkel, Ru(u)ben, Ruubert, Uku, Vootele.

10. Et kõik võrdne oleks, siis ütle tüdrukunimi ka
Laura Lisanne sai 2 korda nimetatud, teised kõik ühe korra: Agnes, Anna, Eliisabet, Epp, Eva, Iiris, Kadri, Kaisa (hõissassaa!), Krõõt, Maret, Maria, Marleen, Miia, Roosi, Tuuli.

11. Kõige lahedam kohanimi Eestis on...
2 korda mainiti Litsmetsa küla.
Veel nimetati: Häädemeeste, Kalana, Kihelkonna kihelkond, Külaküla küla (kirjutaja avaldas kahtlust, kas see päriselt olemas on- internet ütleb, et asub Hiiumaal Emmaste vallas), Leie, Lelle, Liiapeksi, Lustivere, Muhu, Munalaskme, Mõisaküla, Mõnguste, Puhtaleiva, Siidisuka, Tõrva (on tõesti, mulle meeldib ka tõrvaseep väga), Äksi.

12. Siia kirjuta üks lahe eestikeelne sõna
ürgorg, kõoõueauguöö (Usun, et see on pärissõna, aga mida paganat see tähendab?:D), rüüpama, mulk (pehme või kõva l?), kalmistu, rabamurakas, kuvalda, printsessike, merionnmerijääb, sehkendaja, SAMUUM (mis tuu om?), rukkirääk, kuu-uurija, vanaema õunaaed, metsakutsu, Tallinn ja Tartu on Tõrva eeslinnad

13. Millist maakondi puudutavatest ridadest laulus "Ei ole üksi ükski maa" sa tahaksid laulda?
Mõtlesin praegu, et Mulgimaa rida on vist laululiselt kõige lahedam, ka lause ise on täitsa humoorikas.



14. Nimeta mõni koht Eestis, kuhu sa küllatulnud välismaalase viiksid/oled viinud
Taevaskoda nimetati 2 korda, ka Hiiumaad-Saaremaad ja Tõrvat (sh viidaks Tantsumäele, Vanamõisa järve äärde ja hüppetorni).
Ja veel : maale sauna ja metsa jalutama; Kõrvemaa soomaastikule; Valaste ja mõisad! (mind võib ka mõisatesse viia); Heh, Lahemaale koigepealt ja siis sealt edasi. Igale poole!; lauluväljak; botaanikaaed Tartus; Viljandi; põhjarannikule, pangapealsetele; soo; Muuksi mägi; Lõuna-Eestisse; tuhamäed.


15. Mis see Eesti Nokia lõpuks ikkagi on?
5 korda mainiti (kaunist puutumata) Eesti loodust (sh mets), ehk läheb kuuendana otsapidi sinna alla ka vastus "mõnusad aiad" (mis on minu arvates nii armas ja tore vastus!)
3 inimest ütles, et seda polegi (1 lisas, et vaadates Soome Nokia saatust on ehk nii paremgi)
3 inimest ei tea (aga 2 neist tahaks teada)
2 korda mainiti mõistust-ajusid, kolmandana sobib ehk otsapidi siia juurde Skype
1 inimene nimetas laulupidusid ja laulu võimu
Veel üks vastus: "seda ei saa nimetada, seda peab tundma" (Eesti Nokia on Eesti vaim vms?)

on märts 01, 2014 by  |