Detsembriklõpsud #3

Huh, sain ikka detsembriga ühele poole.

Your winter wonderland

Linnalumi.

Wrapping paper


Green


Present(s)

Selle eesliga mul on sarnasusi.


Candy (cane)


Morning

Täpsemalt öeldes tänane lõunaaeg,
aga hommikul oli pime.

Favorite part of Christmas Eve

Mõte jõuludest kui valgusepühast meeldib mulle
märksa rohkem kui mõni muu jõulude tõlgendus.

Tradition

Näiteks need toredad kommipakid,
mille vanasti koolist jõuludeks sai.

Grateful

Jõulujärgsete päevade ilmaolud tekitasid minus
sel aastal tavalisest rohkem vaimustust.
Pildi vuntsisin ära, sest originaalis oli see jumalast udune.

Words

!

Vagunisaatja 2014 - 5.osa: Filmivagun

Näe, 26 tükki. See teeb 2 nädala kohta ühe. Tegelikult oli küll pigem nii, et tükk aega mitte midagi ja siis mitu tükki korraga. Filmi "Magic in the moonlight" siit tabelist ei leia, sest...mnjah.

26. Bride Wars - Ega see tegelikult polnudki nii halb oma žanri kohta. Või oli ikka küll. Hea, et vahepeal reklaamipausid olid. Või halb, sest see pikendas piinu.
25. Captain Corelli's Mandoline - Ärge kunagi tehke seda, et loete kõigepealt läbi selle raamatu ja vaatate siis filmi. See raamat ei ole maailma parim raamat, aga see film on võrreldes raamatuga nii halb, et raamat hakkab tunduma maailma parima raamatuna. Kui raamat mõjus isegi realistlikuna, siis film oli mingiks ameerikalikuks ilaks ära keeratud.
24. Don Jon - Kunagi, kui see film kinus jooksis, mõtlesin seda isegi vaatama minna- tundus, et on mõni tore näitleja ja intrigeeriv teema. Hea, et ei läinud, sest suht jama film oli. Igav ja sisutu tundus. Õnneks oli suht lühike.
23. Sykt lykkelig (inglise keeles "Happy happy") - Vaatasin sellepärast et põhjamaade filmitoodang. Sisuliselt oli liiga dramaatiline ja masendav ja pseudodiip. 
22. Cyberbully - Tuli mingil lambihetkel päevasel ajal telekast. Tänuväärne, et küberkiusamisest on ka film olemas ja kõige halvem polnudki, ainult natuke odav ja imal.
21. Madagascar - Sellest olin enne vaatamist väga palju kuulnud ja mingeid naljakad gife näinud. Mõned tegelased olid tõesti humoorikad. Mul on telekast vaadatud animafilmidega see probleem, et kuna seal loetakse eesti keeles laheda häälega teksti peale, siis ma pahatihti lihtsalt ei saa aru, mida mõni tegelane ütleb. Maitea, kas lapsed saavad aru. Aga film ise oli nitševoo, eriliselt vaimustusse ei sattunud.
20. The Monument's Men - Huvitav tegevusaeg ja -koht ja huvitav teema, aga liiga... hm.. patriootlik? Liiga palju jäi see kõlama, et me olime jube ägedad vennad, tulime ja päästsime palju kunsti. Iseenesestmõistetav, et olite ägedad vennad, kui sihukest asja tegite, aga ma pean sellest vaadates ise aru saama, pole vaja, et keegi seda teadmist mul kurgust alla toppida üritab.
19. Tangled (eesti keeles oli vist "Rapuntsel") - Animafilm, nunnu ja tore. Mida halba öelda ei ole, aga midagi eriti ägedat ka meeles pole. Või...kas seal polnud äkki mingi lahe hobune?
18. Lady and the Tramp - Täitsa nunnu lugu aastast 1955.
17. The Importance of being Earnest -  Seda filmi vaatasin peamiselt 2 põhjusel: originaalteksti autor on Oscar Wilde ja peaosa mängis Colin Firth. Halb ei olnud, aga oli selline jandi moodi tükk. Ajaviiteks täitsa normaalne vaadata.
16. Star Wars Episode 1- The Phantom Menace - Absoluutselt peast läinud, mis seal toimus. Mäletan ainult, et igav ei olnud, vahepeal oli isegi päris lahe.
15. Star Wars Episode 2 - Attack of the Clones -  Päris lahe on mõelda selle maailma peale, mis seal on, aga siiski ma kuigi tihti sellele ei mõtle. Igav ei olnud.
14.Star Wars Episode 5 - The Empire Strikes Back - See oli ka tätsa huvitav.
13. 2 days in New York - Mõtteliselt järg filmile "2 days in Paris". Pariis oli parem, aga New York polnud ka väga hull. Mingi šedööver ka polnud ja vahepeal hakkas tohutu emotsioonitsemine närvidele käima, aga naljakas oli ka.
12. O Brother, where art thou - See on hinnatud film ja ma tean mitut inimest, kellele see meeldib. Ei saa öelda, et mulle ei meeldiks, aga nii muljetavaldav, kui ma arvasin, ka polnud. Laulud olid lahedad.
11. Miss Potter - Renèe Zellweger mängis lastekirjanik Beatrix Potterit. See on umbes selline film, mis jõulude ajal telekast võiks tulla, on armas ja piparkoogi krõmpsutamise kõrvale soe vaadata.
10. Behind the Candelabra -  Eluloofilmid on tihtilugu päris huvitavad, see oli Liberace elulugu. Vaadata oli pisut õõvastav, sest Michael Douglas oli nii oskuslikult "ära lõigatud", aga selles ju mõte oligi. Üldse võib-olla oli kogu väline pool selles filmis tugevam kui sisuline (seetõttu on filmil ka hunnik kostüümide ja meigikunsti auhindu), samas sai Michael Douglas Kuldse Gloobuse ikka näitlejatöö eest. Mulle meeldis.
9. Star Wars Episode 6 - The Return of the Jedi - Jällegi ma väga palju otsest sisu ei mäleta, aga olen sellele IMDB-s rohkem punkte andnud kui noile eelmistele Star Warsi filmidele. Ilmselt sellepärast, et see on sisu poolest viimane osa ja viimased osad on ikka dramaatilised ja palju saab selgeks ja juhtub jne.
8.  The Count of Monte Cristo - Ägedalt seikluslik ja dramaatiline ja mingis mõttes (teema poolest) vanakool. Aga wikist lugesin, et seal on raamatuga võrreldes palju asju lihtsustatud ja muudetud (sh lõppu!). Kuna ma seda raamatut lugenud pole, siis mind nii väga ei seganud, aga kui oleks, siis ehk tekiks sama efekt, mis Kapten Corelli mandoliiniga?
7. Cars -  Isegi kui ma pole autofänn, oli see armas ja mõne koha pealt täitsa andekas multikas.See, et Koit Toome on Pikne McQueen, tuli küll algul üllatusena.
6. Frozen (või Lumekuninganna ja igavene talv) - Nähtavasti viimaste aastate kuulsamaid multikaid. Eelmisel aastal, kui ta kinos oli, ei teadnud sellest suurt midagi, aga peale seda olen mitmeid kuulnud sellest rääkimas. Väga nunnu tõesti. Millegipärast multikatalv on reeglina atraktiivsem kui multikasuvi. Naljakas oli ka- teadmatuses elav lõbus lumememm ja steroide täis väljanägemisega põhjapõder.

Esimest viit oli kõige raskem ritta panna, kõik olid omal moel lahedad (mõned ka sarnasel moel).

5. Elavad pildid - Stiili oli sellel filmil kahtlemata. Mis on hea, sest mulle tundub, et suhteliselt riskantne on teha väga pika tegevusajaga filmi. Halvemal juhul tundub film väga hüplik või siis just liiga veniv. Siin olid paraja pikkusega lõigud.
4. A long way down - Mulle meeldib väga see raamat. Ja kui raamatust on tehtud hea film, siis see teeb raamatu veelgi paremaks, ja film ise läheb omakorda sellest veel paremaks, kui ta võib-olla muidu on. Kerge vaadata, kuigi teema pole oma olemuselt kerge.
3. Thomas Crowni afäär - Seda filmi nägin tegelikult juba eelmisel aastal, aga kuna ta tookordsest nimekirjast välja jäi (ja tegelikult nägin teda sel aastal uuesti), siis on ta nüüd siin. Intrigeeriv lugu.
2. Rush - Seda nägin suht aasta alguses, aga siiani on meeles, et kohati oli väga pinnngeline (ikkagi vormelisõitjatest film) ja mulle meeldis Niki Lauda osatäitja. Sisulises mõttes oli see ka hea, et teine põhitegelane oli täielik Lauda vastand. Ohoh, IMDB arvab selle filmi suisa top 250 hulka. Võib-olla tõesti.
1. The King's Speech - Sellest ma juba kusagil eespool kirjutasin. Mulle meeldib see tegevusaeg, see teema, see teostus, see muusika ja need näitlejad.

Eelmise aasta filmivaguni leiab siit.

Vagunisaatja 2014 - 4.osa: Muusika- ja meelelahutusauhinnad

Muusikaauhinnad on sel aastal endale meelelahutuse näol sõbra sappa saanud ja ilmuvad kirjanurgas juba 8.korda. Heihoo!

Aasta südamepõksutaja: Vaiko Eplik "Lauludest ja muust"
Aasta tunnusmuusika: Regina Spektor "You've got time" (sarjast Orange is the new black)
Aasta tunnusmuusika, mis reeglina pole minu teetass: The Transcenders "Steps of the Met" (sarjast Gossip Girl)
Aasta reklaamilaul: Vaiko Eplik "Kosmiline armastus" (aga lekraami ennast polegi juutuubis üleval)
Aasta toredaim taustamuusika: Priit Võigemast, Mari Pokinen, Rapla Laulustuudio "Suur maalritöö"
Aasta liisikoiksonlik laul: Liisi Koikson "Kevade ärkab"
Aasta teravmeelne: Orelipoiss "Korstnapühkija"
Aasta pulmalaul: Dagö "Pulmad"
Aasta pulmaduett: Olav Ehala ja sealsed esitajad "Kõrge lend"
Aasta stiilsem venitamine: Arctic Monkeys "Do I wanna know"
Parim meeleolu: Justin Timberlake "Suit and tie"
Parim kummitus: Vaiko Eplik "Nelgid"
Eriauhind No, jänes, oota sa, sul hakkab ka kohe kummitama: Curly Strings "Kaugel külas" (...et saada pruuuuuniks teiseks juuuuuuniks...)
Eriauhind Kummitab ka hundil ehk See Eesti Laul, mis mulle algul ei meeldinud: Super Hot Cosmos Blues Band "Maybe maybe"
Eriauhind Aeg kaob, laulud jäävad: Robbie Williams "Something beautiful" 
Eriauhind Ilus vaikne ohe: Vaiko Eplik "Virgumine"
Eriauhind Lemmiksõnad: Vaiko Eplik "Suudluste aeg"

Top 5 saate "Laula mu laulu" 1.hooajast:
5. Hardi Volmer "Suveööde kuumuses" - See on nii kaasahaarav kuidagi.
4. Genka "Rapunzel" - Naljakas ja täitsa armas.
3. Lenna "Jalutuskäik tivolis" - Praegusel ajal tundub vahel, et Lenna enda laulud on pisut igavad. See ei olnud. (Aga see pole ka tema laul.)
2. Getter Jaani "Mäng" - Ilmselt poleks sa Getterit siin tabelis oodanud, aga ta on tegelikult hea
laulja, kui häid laule juhtub laulma. See laul oli tõesti südantlõhestav ja kaunis.
1. Jaan Pehk "Kellel peatub mu pilk" - Kuula ise ja laula kaasa või keeruta jalga. Nii tore!

Teise hooaja kohta pole tabelit, sest seal polnud nii lahedad laulud (või oli asi osalejates?).

Top 5 etteastet saate "Su nägu kõlab tuttavalt" viimatisest hooajast:
5. Lauri - Jaak Johanson "Lahtilükkamine"(Suvi ja heinamaa...tralalalaaa)
4. Lauri - Maie Parrik "Viies ratas" (Nii suurepäraselt jube, et ma peaaegu naersin.)
3. Mart - Nancy Sinatra "Boots for walking" (Suurem osa naisi pole nii ilusad naised ega oska nii desorienteeritud välja näha.)
2. Liis - Ott Lepland "Lambarokk" (Ma naersin.)
1. Mart - Tina Turner "Golden eye" (See oli nii valusalt tehtud, et meesterahvast ei osanud küll Tina taga kahtlustada. Veel vähem seda, et see Tina ise pole.)

Aasta huumorisektsioon: Minu 15 minutit anonüümset kuulsust staartestikoostajana.

Kõige toredam teatrietendus: Linnateatri "Maailmale nähtamatud pisarad" (Naljal ja naljal ikka on vahe küll.)

Muusikaauhinnad 2013
Muusikaauhinnad 2012
Muusikaauhinnad 2011
Muusikaauhinnad 2010
Muusikaauhinnad 2009
Muusikaauhinnad 2008
Muusikaauhinnad 2007

Vagunisaatja 2014 - 3.osa: Raamatuauhinnad

2014 oli suurepärane lugemisaasta, kogu aeg lugesin midagi enam-vähem.

Parim üleloetud vana: Nick Hornby "High Fidelity"
Parim raamat, mida paljud lugesid kohustusliku kirjandusena, aga mina alles nüüd:
George Orwell "Loomade farm"
Parim lasteraamat: Astrid Lindgren "Jõulujutud" (Sest need olid nii armsad ja naljakad ja njäu.)
Parim noorteraamat: Kaja Sepp "Hetk enne homset"
Parim naistekas: Bridget Jones "Täitsa lõpp"
Parim mitteilukirjandus: Valdur Mikita "Lingvistiline mets" (Vahepeal hakkas suht udutama, aga need osad, mis mulle meeldisid, mulle meeldisid.)
Parim raamat kellegi elust: Kristiina Ehin "Paleontoloogi päevaraamat" ja Aino Kallas, Mall Jõgi (koost.) "Väikesi kirju Briti saartelt"
Parim luulekogu: Tõnu Õnnepalu "Kuidas on elada"
Eriauhind Kõige ilusam raamat: Andrei Makine "Prantsuse testament" (Ilma naljata ma väga mitu korda selle raamatu lugemise jooksul tõstsin pilgu ja õhkasin mõeldes, kas saab üks raamat nii ilusate sõnadega kirjutatud olla.)
Eriauhind Välimuselt kõige ilusam raamat: Aino Kallase päevaraamatud. Need olid sihukeses ägedas natuke väiksemas formaadis ja vanakooli kaantega. 
Neutraalsuse eriauhind: Nick Hornby "31 songs" (Sellepärast, et see oli meil raamatuklubi raamat ja 5 liikme arvamused jagunesid nii, et kahele üldse ei meeldinud, kahele meeldis päris palju ja üks oli neutraalne. 0-2+2=0)
Eriauhind Raamat, mida arvasin, et kunagi ei loe: Vilis Lacis "Kaluri poeg"

Statistikat:
10 mitteilukirjandust ja 27 ilukirjandust
3 raamatut loetud inglise keeles ja 34 eesti keeles (ei saa lisamata jätta, et mõned raamatukatkendid ka rootsi keeles)
7 luulekogu
18 raamatut eesti autoritelt (Aino Kallas on loetud eestlaseks, sest üsnagi selleks ta ise ennast oma päevaraamatutes kuulutas. Kultuurilooliselt eestlane, võiks öelda.) ja 19 välismaa omadelt.


Vagunisaatja 2014 - 2.osa

suurim prohmakas - ükskord unustasin hommikul välja minnes prillid ette panna, aga see on ju tegelikult hoopis hea, et ma nii hästi näen, et võin prillide puudumisest mitte aru saada
suurim kordaminek - lugesin palju raamatuid läbi
parim eesti tutvus –jeebus, pole aimugi
parim muu tutvus – tutvuseks on seda palju nimetada, kui pole inimesega sõnagi vahetanud, aga ühes pulmas, kus ma käisin, oli üks välismaa inimene, kes nägi välja selline, et ta on huvitav
lemmik telefonikõne – Humoorikad on sellised kõned, kus keegi helistab (asutusse) näiliselt põhjusega midagi asjalikku rääkida, aga tegelikult hoopis sellepärast, et lihtsalt kellegagi rääkida. Siis saad selle tibatillukese asjaliku asja kõrval teada ka üüratu hulga mittevajalikke detaile kellegi eluloost.
aasta lause –kusagil varasemas postituses juba kiitsin seda, aga saagu veel ära mainitud: Ma tahan teha seda ja seda sellepärast, et ma olen nii otsustanud.
aasta kõige lollim nunnum küsimus –  kus on beebi?
minu kõige lollim sõnaaps – ühte konkreetset ei tule meelde, aga täheldasin, et pühapäeva õhtuti oli keel rohkem sõlmes kui muul ajal
lemmikvoodikaaslane – mul on ilus heleroheline voodilina muide. Voodikaaslane on jätkuvalt soe ja karvane.
lemmikfilm - ütleme näiteks "Rush"
lemmikraamat - paneme Hornby "31 songs", oli teistsugune kui mõni teine
suurim ettevõtmine –suht suure salli kudusin
lemmiktelesari – muidugi "Õnne 13"
suurim rõõm – see, et muusika suudab vahepeal jätkuvalt olla nii lahe, nagu ta oli piinatud teismelise jaoks
suurim üllataja – interneti a v a r u s
kõige khuulim koht –Saaremaal üks koht, kus ainult natuke maad teest eemal mere ääres oli täielik haudvaikus
kõige khuulim hommik – kui saab telgist otse õue astuda
kõige halvem hommik – siis, kui hea unenägu pooleli jääb äratuskella pärast
kõige khuulim kink – see, kui keegi aastast aastasse järjekindlalt toitu kingib, muutub lõpuks juba omamoodi lahedaks statementiks (ma nii tahaks siia panna hea eestikeelse vaste)
parim kohvikaaslane – ma arvan, et täitsa normaalne, kui see pole mõni inimene. Tuleb meelde see "Gilmore'i tüdrukute" osa, kus Roryl kästi koolis lõuna ajal mitte raamatut lugeda ja seda aega sotsialiseerumiseks kasutada, aga siis ta sattus tänu sedakaudu leitud tuttavatele mingisse jamasse hoopis ja leidis lõpuks, et parem on lõuna ajal ikka raamatut lugeda. Ma sõin hiljuti näiteks lihapirukat kohvi kõrvale. Miks mitte.
kõige khuulim kooliaine – Hm, mida siis sel aastal valida? Eelmisel aastal oli kirjandus, paneme siis seekord matemaatika. Aga ainult see osa, kus numbritega tegeletakse.
suurim šokk – ükskord see ju pidi juhtuma. Või kas pidi?
parim laul – Vaiko Epliku "Virgumine"
kõige parem koht –see, kust ma olen sunnitud iga kuu veenäite vaatama. On ikka head ideed mõnel inimesel olnud selles osas, kuhu mõõturid panna.
parasiitsõna - joppenbuhh, ka joppantoonio
leid – ühe kempsu põrandalt leidsin 2 senti
drama queen - kasutagem üldnimetust "keskealine naine", siia alla annab mitu inimest mahutada
parim kuu - mai on hea, ka september oli sel aastal soe ja päikseline
läbikukkunud idee – läheks rootsi keele kursustele (see on hea idee, mida saab kohe mitu korda aastas läbi kukutada)
parim sms – Need, kust selgus, et Ingmar Jaan, Ingvar Ivar, Jan Werner ja Aron Antti on täitsa päriselt olemas olevate inimeste nimed.  Ka sms "Kirjuta google otsingusse do a barrel roll". Kui keegi tahab, ma võin talle ka sellise smsi saata, saab ka proovida, mis juhtub.
räigeim stoorisee on ikka hirmus
aasta jook - häpu mahl
aasta avastus - Välisilm on nagu välis-ilm või väli-silm
kõige mõttetum tegu - ärritumine selle peale, kui nii paljudes olukordades nähakse ainult inimeste mingil moel käitumist ega mõelda selle käitumise põhjusele

Vagunisaatja 2014 - 1.osa

Vagunisaatja alustab taas.

1. What did you do in 2014 that you had never done before?
Šokolaadikooki tegin, Viking Lotot mängisin. Näiteks.
2. Did you keep your New Year’s promises and will you give them for next year?
Ei andnud, ei anna ikka veel. Sain küll ühe tohutu uhke raamatu kingituseks, kus saab kõik lubadused ja eesmärgid valdkondade ja kuude kaupa kirja panna.
3. Did any of your friends/relatives have a baby?
Hm. Ei tulegi meelde ausalt öelda.
4. Did you go to anyone’s funeral? Did you go to anyone's wedding?
2 pulmas käisin.
5. Which countries did you visit?
Saaremaad näiteks.
6. What do you want to have in 2015 that you missed in 2014?
Ei lähe ju täide, kui ma ütlen.
7. Which date in 2014 you’ll remember and why?
Kuupäevade meeldejätmine ei tundu kuigi otstarbekas hetkel.
8. What was the biggest accomplishment of the year?
Orhidee õitses mitu kuud järjepanu- kui mõni õis ära närtsis, siis ajas uue ja puha. Praegu ajab jälle õievart välja.
9. What was the biggest failure?
Harutasin päris palju. Kuivõrd ülesharutamine tähendab seda, et mingi asi ei valmi (või selle valmimine lükkub edasi), siis ehk sobib siia vastuseks. Minu jaoks iseenesest harutamine tihti kuigi suur õnnetus pole, sest see tähendab, et vastava eseme kudumist/heegeldamist jätkub kauemaks.
10. Were you bothered by any disease?
Vanakooli gripi moodi asi oli.
11. What was the best thing you bought?
2 Vaiku plaati ostsin. Kontsertide ja teatrietenduste piletid on ka reeglina hea ost.
12. Who’s behavior was rather remarkable?
Töö juures käib vahepeal üks proua, kes on heas mõttes väga tähelepanuväärse käitumisega. Humoorikalt elurõõmus selline.
13. Who’s behavior made you depressed?
Ma arvan, et üldvastus "keskealine naine" võiks sobida. Ühte konkreetset polegi vaja välja tuua.
14. What did you spend the most money on?
Eluasemekulud jätkuvalt.
16. Which song will always remind you of year 2014?
Ohoh. "Rise like a Phoenix" Eurovisioonilt :D
17. Comparing to last year you’re:
i. happier or sadder? Sama?
ii. thinner or fatter? Just hiljuti aeti kaalule. Paksem olen.
iii. richer or poorer? Sama?
18. What do you wish you would have done more?
Nõusid saab ja võib alati rohkem pesta. Põrandat ka.
19. What do you wish you would have done less?
Vähem oleks võinud kinos magama jääda.
20. How did you spend your Christmas?
Sel aastal veel jehoovatunnistajaks ei hakanud, nii et mingil moel tuli nad veeta.
21. How do you plan to spend the New Year’s Eve?
Pikk plaan, s*** plaan.
22. Did you fall in love in 2014?
Kahtlemata.
24. Which TV-shows were your favorites?
"Merlin", "Orange is the new black", "The Big Bang Theory" esimesed hooajad on jätkuvalt naljakad.
25. Do you hate someone now that you didn’t hate before?
Ei.
26. What’s the best book you read this year?
Andrei Makine "Prantsuse testament"
27. What was your biggest musical discovery?
Isegi kui seda enne juba teada, võib alati taasimestada selle üle KUI HELEDAT häält Jaan Pehk on võimeline tegema.
28. What did you want very bad and actually got?
Kapi pealt piparkooki.
29. What did you want very bad and didn’t get?
Mingit raamatut tahtsin lugeda, mis oleks vaimustav, aga näed ei sattunud päris sellist.
30. What was your favorite movie of the year?
Jaanuari esimestel päevadel nähtud "Elavad pildid" oli täitsa kena.
31. What did you do on your birthday and how old did you turn?
Sain sama vanaks kui Päästeameti Muuga komando. Päeval olin tööl ja õhtul ilmusid päris mitu inimest päris palavasse tuppa. Aga palju sai naerda, sest kohal oli mitu inimest, kelle naermine mind ka naerma ajab.
32. What thing/event would have made your year even more remarkable?
Eks ikka see, kui oleksin andnud sellele inimesele, kes mind oma lõputöö juhendajaks tahtis, positiivse vastuse :D
33. How would you describe your outfits in 2014?
Ostsin päris mitu uut kaltsu muide. Mõni neist oli roosa.
34. What kept you sane?
Sanity. Kui midagi.
35. Which celebrity did you dream about the most?
Märt, ma mäletan sind ikka veel.
36. What political event moved you the most?
Kooseluseaduse vastuvõtmine oli ju poliitiline sündmus? Võib-olla see siis.
37. Who did you miss the most?
-
38. Who’s the best person you met this year?
Otseselt ei kohtunud esimest korda, aga nägin ühte sellist inimest, kelle kohta kunagi kujutasin ette, milline ta täiskasvanuna olla võiks, ja ta ongi nüüd selline! Vähemalt kõrvaltvaataja pilgu järgi. Mulle meeldib.
39. Best lesson in life in year 2014?
Ma ei imesta, et siin viimase küsimusena selline asi on. Harry Potteri raamatutes ka Dumbledore ütles alati just raamatu lõpuosas tarku lauseid. Aga minu õppetund...kuidas oleks sellega: kuuma ahjuga toimetades kata ennast kinni, sest muidu põletad ennast ära.

Detsembriklõpsud #2

See on raskem kui võinuks arvata. Loodan, et 3.osa ka kohale jõuab siia ikka. Seniks aga 2.osa (peale vajutades peaks jätkuvalt saama pilte suurendada).

Shopping
Sümboliseerimaks asju, mida tegelikult pole vaja,
aga ostetakse ikka vahel. 


Ornament(s)

Ta meenutab kedagi, aga ei tea keda. Riho Sibulat vist.

Fun 

Kord hülgest tehti jõulupuu...

Tree topper 

See latern rippus küll ühe silla küljes,
aga close enough mu meelest.

Sky view

Selline ta on neil päevil. Päike on harv aga oodatud külaline.

Night time

Ei tea, miks meenus selle pildiga ütelus, et
the darkest hour is just before the dawn.

Peace

Lumehelbeke tasa, tasa...teate küll.


A beautiful sight



Christmas tree

Usun jätkuvalt, et kõige efektsemad kaunistatud puud
saab raagus lehtpuudest.

Joyous

Kas need kaldapealsed kivid ei näe mitte lõbusad välja
oma valgete mütside ja mantlitega?

Raamatuväljakutse

 On see nüüd advendiaja aura või eemalt kumav jõuluaja jõllerdus, mis mind nii jutukaks on muutnud, aga siin ma taas olen.

1. Best book you read last year
See on siis 2013 ma saan aru. 2013 oli nigelam lugemisaasta kui 2012 või 2014 näiteks. Kõige paremad loetud raamatud olid "Kunksmoor" ja "Wikmani poisid", aga neid mõlemaid olin varem juba lugenud.

2. A book that you've read more than 3 times
Ega selliseid palju ole. Ma pole siiani olnud suur ülelugeja. "Bullerby lapsed", "Pipi Pikksukk" ja "Kuristik rukkis" võiks siia vastuseks sobida. Kõigi kolmekordne lugemine jäi vanusesse alla 18.

3. Your favourite series
Esialgu tundub, et palju ma neid seeriaraamatuid siis ikka lugenud olen, aga olen ikka küll ju. Lemmikud on S.Larssoni Millenniumi-triloogia ja J.K.Rowlingi Potteri raamatud, aga miskipärast tuli praegu pähe ka Berti päevikute raamatusari, mis põhikooliajal vägagi huumorit pakkus.

4. Favorite book of your favorite series
Millenniumi-lugudest 2.ja 3.osa (minu meelest neid ei saa lahutada). Harry Potterist ehk 6.osa (kuigi siin pole ühte kindlat lemmikut).

5. A book that makes you happy
"Kunksmoor" näiteks, sest ta oli ikka eriliselt krehvtine mutt. Õnnepalu "Mandala". Miks mitte ka "Karupoeg Puhh" (sest pole võimalik olla õnnetu, kui sul on õhupall!)

6. A book that makes you sad
Remarque'i raamatud esmakordsel lugemisel.

7. Most underrated book
Üldiselt mind ajavad need reitimise küsimused natuke närvi. Kes see hindaja on, kes ütleb, et mingi asi on üle- või alahinnatud? Maitea...kas kõik inimesed ikka teavad, et Ott Arderi luulekogud ja laulud on kulda täis? Ja kui mitte kulda siis pärleid vähemalt.

8.Most overrated book
Seda ma vist olen kusagil juba kirjutanud, aga Coelho "Alkeemik" ei lähe kohe mitte.

9. A book you thought you'd hate but ended up loving
Nooh, kunagi ma arvasin, et "Harry Potter" mulle ei meeldiks.

10. Favourite classic book
Klassikalised naistekad "Anna Karenina"ja "Jane Eyre". "Dorian Gray portree" oma meetripikkuste tsitaatidega oli ka lahe. (Sest Oscar Wilde on üldse parim mõtteterade mees minu jaoks.)

11. A book you hated
Kiiri Saare "Ruubeni liblikad: Kirsipiia" oli minu jaoks halb näide kaasaegsest noortekirjandusest.

12. A book you used to love but don't anymore
Mõningate lasteraamatutega on nii läinud, et suurena üle lugedes ei taba enam võlu.

13. Your favourite writer
Vist pole sellist. Goodreadsi andmetel on minu enimloetud autoriks Cecily von Ziegesar, aga teda kindlasti oma lemmikuks ei nimetaks. (Kuigi 11 "Gossip Girli" raamatut said imeruttu läbi :D)

14. Favourite book of your favourite writer
Nick Hornbylt, kellelt ka mitut raamatut olen lugenud, meeldis näiteks "A long way down" päris palju.

15. Favourite male character
Oliver Tate raamatust "Submarine" oli äärmiselt vahva kummaline poiss.

16. Favourite female character
Kunksmoori juba mainisin, Arabella ka. Bridget Jonesil pole viga.

17. Favourite quote from your favourite book
Mis mu lemmikraamat on? Erlend Loe raamatus "Naiiv.Super." on palju häid lauseid (kohati on need lausa peatükimõõtu). Siin üks näide: “I don't want all that much. But I want to be fine. I want to live a simple life with many good moments and a lot of fun.”

18. A book that dissapointed you
Oli kord üks raamat nimega "From Notting Hill with Love...actually". Mina mõtlesin kena kaane ja pealkirja põhjal, et on vaimukas naistekas, kus toetutakse muuhugas parimatele paladele noist filmidest. Toetutigi, aga raamat oli väga imal ja halvasti kirjutatud.

19. Favourite book turned into a movie
"Submarine" (siiani ei suuda otsustada, kas raamat või film on stiilsem), "High Fidelity" puhul on film isegi stiilsem.

20. Favourite romance book
"Jane Eyre" sai juba mainitud ja ega "Uhkusel ja eelarvamusel" pole ka midagi häda.

21. Favourite book from your childhood
Mõned said juba mainitud, aga "Vahtramäe Emil" ja "Veel üks Lotte" meeldisid ka väga. Ja Madlikese raamatud.

22. Favourite book you own
See on veidi kentsakas küsimus. Pole sellist lemmikut valinud. "Elo Tuglase päevaraamat" mulle väga meeldib näiteks (sh oma välimuse poolest)

23. A book you wanted to read for a long time but still haven't
See õnnetu Murakami "Norra mets" istub ikka veel lugemata raamatute riiulis. Korduvalt olen alustanud ja saan lugedes aru, et mulle meeldib see, aga ikka on pooleli.

24. A book that you wish more people would've read
Hähähä, kõik inimesed võiksid "Kalevipoja" läbi lugeda, siis saaksime sel teemal arutella. Ja mitte selle lasteversiooni, vaid ikka Kreutzwaldi oma.

25. A character who you can relate to the most
Kas see küsimus on grammatiliselt korrektne? Kes poleks teismeline emo olles tundnud, et traktaat stepihundist käib väga tema kohta?

26. A book that changed your opinion about something
 Kunagi, kui "High Fidelityt" lugesin, tuli üllatusena, et meesterahvad ka niimoodi mõelda võivad.

27. The most surprising plot twist or ending
See polnud just üllatav lõpp, aga kõige teravamalt ülejäänud raamatu meeleoluga vastanduvad lõpupeatükid on "Wikmani poistes".

28. Favourite title
"Sügisball" on hea pealkiri ja väga ilus sõna. Raamatut ennast pole ma küll lugenud.

29. A book everyone hated but you liked
Ma ei teagi vist sellist raamatut. Ilmselt on need inimesed, kellega suhtlen, piisavalt sarnase mõttemaailma ja maitsega, et reeglina meeldivad meile sarnased raamatud.

30. Your favourite book of all time
On tõenäoline, et kui mingile raamatule sellise kõlava tiitli annan, hakkab seda järgmine kord lugedes tunduma, et see polegi nii hea.

Ilmateade

Seda ma ei tea, kas tuleb lund või pussnuge, aga silmasin siit päeva pikkust. Sel teemal jahvatan ma igal aastal. Sest kuigi päeva pikenemise kukesammu pole veel tükk aega tunda, on hea sellele mõelda. (Eriti kui tead, et kukk on hästi pikk ja tal on pikad jalad.)

Tänase seisuga oleme jõudnud peaaegu kõige pimedamasse kotti- päeva pikkus on 6 tundi ja 23 minutit. Ainult üks päev tuleb sel aastal, kui päev on veel lühem - pühapäev, 21.detsember. Valmistuge, sõbrad, varuge küünlaid.

Sealt edasi on juba lillepidu. Aasta viimasel päeval on päeva pikkus 6 tundi ja 30 minutit (ja päike loojub 10 minutit hiljem kui täna). Ja vaata seda- kolmekuningapäeval loojub päike juba 20 minutit hiljem kui täna (so kell 15.41!)

Kuigi jaanuar on (oktoobri kõrval) üks aasta pikimaid kuid, võib siiski loota, et ka see kunagi lõpeb. 31.jaanuaril 2015 on päeva pikkus juba 8 tundi ja 16 minutit ja päike loojub kell 16.35. Tähendab, et kui täpselt viiest töölt ära minna, siis polegi ehk veel kottpime. Või siis ikka on, aga on valgem pimedus.

Noh, ja veebruar on juba suur valguse võit.  Vabariigi aastapäeval tõuseb päike juba 7.20 (mina saan küll suure valgega tööle minna) ja loojub kell 17.33 (õhtu on hele nagu haldja hame!)

Taustaks peas: ...kord öö sööb ära päeva, kord päev on nõnda pikk, et neelab öö...

*Kõik need igasugused ajad on Tartu järgi toodud.

Noodid

Praegu vaatasin ühe laulu nooti ja pähe kargas, kui huvitavad asjad on noodid (ja noodikiri). Noodid näevad välja täpselt sellised, nagu on see kõla, mis nende järgi tekitatakse. Kui noot näeb välja selline, et noodid tantsivad, siis on muusika ka rohkem tantsuline kui üksikult tammuvate nootidega noot. Selles ju asja mõte muidugi ongi, aga ma polnud varem (või väga ammu) nii mõelnud.

Ja noodijoonestik. Hoolimata sellest, et raamid (joonestik) on ette antud, võib noot asuda kas mõne joone peal, kahe joone vahel või hoopis joonestikust väljas. Samas on joontelt väljas asuv noot (või noodiosa) ikkagi teiste nootidega seotud. Mulle väga meeldib see mõte. Ühest küljest on teada, et (üleskirjutatud) muusika on tegelikult kõva matemaatika, kus valitsevad kindlad reeglid, aga teisalt trallitavad noodid (vähemalt näiliselt) seal, kus ise tahavad.

See on samuti väga tore, et üks noodimärk ei pea olema tervenisti ühel kõrgusel, võib olla ühe peaga kusagil 1.joonel ja teise peaga 3.joonel. Ka see näeb tantsuline välja.

Arvatavasti on paljude lemmik muusikaline märk ikkagi noodivõti. Või siis intelligentsemas keeles viiulivõti. Jah, mulle meeldib ka viiulivõti rohkem. Sest see sõna on täpselt nii ilus kui see sümbol.
Selle kohta, mida bassivõti erinevatele inimestele meenutab, tahaks täitsa arvamusi kuulda. Aga näe, tark internet ütleb, et selle kuju on f-tähest tulnud:


Ja viiulivõti olla g-tähest:


Ma kardan, et asjaolu, et nendel kujunemistel on täiesti loogilised seletused, teeb asja veidi ebahuvitavamaks. Mulle meeldiks rohkem see kujunemislugu et joonistaks siia noodirea ette mingi lambi krõnksu ja vaataks, mis saab.

Noodivõtmete pildid ja pisut infot on võetud e-õpiobjektist Noodikirja põhielemendid.
on detsember 17, 2014 by  |  

Detsembriklõpsud #1

Juhtus nii, et leidsin internetist mingi moodsa challenge'i. Võib ka öelda, et väljakutse leidsin, miks mitte. (Originaalis tundub see pärinevalt leheküljelt acontenthouswife.com :D) Mõte oli, et iga detsembri päeva kohta on mingi teema, mille kohta peaks tegema pildi. Kuna endajoonistatud 31 pilti läheks natuke paljuks, otsustasin fotode kasuks. Panen need siia ilmselt kusagil 3 jao kaupa.  Kui keegi on elukutseline fotograaf või juhtub olema fotosnoob, siis mingu kohe ära, sest  kõrgetasemelist fotokunsti siin ei näe.

 Kõigile teistele aga 1.vaatus:

Peale vajutades, mulle tundub, võiks näha pilte ka suuremalt.

Your view today
Mina pildistasin kauneid rehvimustreid,
aga praegu märkan, et LOLL on ka pildil.
 
Your favorite holiday movie
Would you like it gift-wrapped?


Today's temperature

See oli 11.detsembri õhtune temperatuur.

Something you're reading
See on M.M.Dodge'i raamat "Hõbeuisud" ja mulle väga meeldib
see pilt. Peaks vist kujutama Amsterdami.


Outside Christmas lights
Minu meelest see udu ja hägu taustal aimatav peahoone
on täitsa lahe.


Favourite holiday song
Paitab kaisukaru sinu peos.


Scarf

Sedasorti sall on tegelikult "shawl", aga mis siis.


Red

Granaatõuna koorimises ma jätkuvalt väga nobe näpp ei ole.


Family

Muumid


Stocking
See on mul aasta läbi väljas muide.


Bright




Unustasin šampust sulle tuua*

Kusagil oktoobris oli kena hommik, kui leidsin, et Tartus saab detsembris kuulata Vaiko Eplikku ja Liisi Koiksonit. Ja mitte eraldi vaid suisa samal kontserdil. Erakordselt õnnelik juhus- need on need kaks eesti artisti, keda ma kõige rohkem kuulan. Üldse.

Eile õhtul siis toimus kauaoodatud kontsert. Allpool on mõned minu tähelepanekud (mis kohati küll otsesest teemast kõrvale kalduvad).
  • Kuna kontserdi pealkiri oli "Aastaajad", oli mul väike lootus, et minu lemmikute hulka kuuluv laul "Kevadeootus" ka esitamisele tuleb. Tuligi. Suurepärane! Mitme teise konkreetse aastaajaga seonduva laulu puhul tabasin ennast esmakordselt mõttelt et oo, siin laulus tõesti öeldaksegi selgelt ära, mis aastaaeg on.
  • Laulude kohta, mis otseselt aastaaegade nimesid sisaldavad, on mul kunagi tabel olnud siin. Peaks äkki uue tegema, mõndagi võib olla lisandunud. 
  •  Kunagi (7 aastat tagasi, ohoh) oli siin selline tabel ka, kus oli 12 kuud lauludes toodud. Aga seal oli selle järgi, mis minul ühe või teise kuuga konkreetsel aastal seostus. Detsember oli (ja on ka edaspidi) "Väikeste asjade võlu" (nii laul kui plaat).
  • Liisi Koiksoni kaunist häält olen varemgi kiitnud, aga seekord hakkasin mõtlema, et  ta pole kindlasti see inimene, kellel on inglihääl. Ma ütleks, et ta on pigem nagu Tuhkatriinu haldjast ristiema, hääl on selline lootust ja kindlust sisendav.
  • Eelmisega seonduvalt: õrnalt üle 30 aasta vana Liisi Koikson on juba laulnud 2007.aasta noortelaulupeo tunnuslaulu "Puu on puude kõrgune", 2014.aasta laulupeo nimilugu "Puudutus", lisaks "Tuulevaiksel ööl" 2009.aasta tantsupeol. Huvitav miks?
  • Vaatasin, et Liisi kehahoid ja liigutused lauldes on jätkuvalt väga sarnased sellega, millised nad varasemas nooruses (Toomas Volli õpilasena) olid.
  • Vaiko kohta võiks ka midagi öelda. Eile ma vaatasin, et ta on suhteliselt sarnane Sheldoniga Big Bang Theoryst. Sheldon võib-olla päris sellist pluusi ei kannaks (Leonard kindlasti kannaks), aga kõnnak ja vahepealne olek oli sarnane. 
  • Kiidan sind, Vaiko, et sinu kontserdid toimuvad vahepeal ka:
    1) vabas õhus,
    2) sellistes kohtades, kus on kindlaksmääratud istekohad.
    Sellistes kontserdipaikades ei pea "nautima" ebasoovitavate isikute lähedust, on täitsa ruumi nii parema kui vasaku külje peal.
  • Juba teist Vaiku kontserti järjest on "Suudluste aeg" see laul, mille sõnu ma koju jõudes üle lugema lähen. Suurepärane!

    Kas tõesti peitub meis
    veel miski suurem kui me ise
    oma puuduseis
    ja omas iseolemises
    kas miski puudub meis?
    ehk see mis oleme me ise

    jne
  • Lühidalt: mulle meeldis VÄGA
* Eelmine osa samast sarjast asub siin.

Ah, music. A magic beyond all we do here!*

Kiidan sind, Tasku keskuse Rahva Raamat!

Käisin seal nimelt nädalavahetusel ja kõrv haaras mingit toredat taustamuusikat. Algul tundus, et on lihtsalt tavalisest normaalsem jõuluplaat, aga kõrvu kikitades sain aru, et vai-vai, Harry Potteri soundtrack! Raamatupoe kohta igati teemakohane muusika ja minule isiklikult on Harry Potteri muusika mõned osad alati natuke jõululikud tundunud. Ühtlasi on noid filme parim aeg vaadata siis, kui lumi on maas.

Here's a fun fact (nagu Sheldon ütleks): Harry Potteri filmid on 4 korral kandideerinud Oscarile kategoorias art direction (kes ütleb sellele hea eestikeelse vaste?), 3 korral visuaalefektide kategoorias, 2 korral filmimuusika kategoorias ja 1 korral kostüümide, kinematograafia ning grimmi kategoorias. 10 kandideerimist kokku, aga võite 0. Esimene ja viimane film kandideerisid 3 Oscarile, 2.ja 5.film mitte ühelegi.

* Dumbledore'i lause 1.raamatust.