Victoria ETV-s

Olen mõnes eelnevas kohas juba maininud seriaali Victoria, mis on olnud minu lemmikvaatamisi viimasel ajal. Nüüd on väga tore tõdeda, et ETV on ka selle üles korjanud ja hakkab alates sellest laupäevast näitama. (Kuna tegemist on üsnagi Dowton Abbey jäetud augu täiteks loodud seriaaliga, siis pole imestada, et ETV pani selle ka Downton Abbey kunagisele eetriajale.)

Igal juhul, järgnevad reklaamiminutid (mis ilmselt lähevad natuke pikaks, sest nagu ka varem öeldud, kuninganna Victoria ja kogu temaga kaasas käiv seltskond on minu lemmikteemasid). 

Niisiis, seriaal hakkab pihta 1837.aastal, kui 18-aastase Victoria tollasesse koju Kensingtoni paleesse tullakse teatama, et Victoria kuningast onu on surnud ja long live the queen. 

Vaat selline noor kuninganna. Oma koeraga, kes on ka päris
tähtis tegelane seriaalis.

Victoriat mängib Jenna Coleman, kes on UK-s nähtavasti üsna kuulus, sest oli varasemalt Doctor Who tüdruk. Seriaalis Doctor Who mängis tähendab. Üsna usutav 18-aastane. Ja mulle meeldib, et Victoriat kujutataksegi teismelisena siin, kes ta oli ju tol hetkel. Ühesõnaga, on sihuke pisut tulise peaga iseteadlik tüdruk.

Victoria ema, kellel olid tütrega üsna huvitavad suhted.
Selles mõttes, et vaatajale huvitav vaadata,
muidu üsna keeruline värk.
Paruness Lehzen. Sisulises plaanis ehk rohkem Victoria ema
kui eelmine proua.

Lord Melbourne- peaminister Victoria valitsusaja alguses.
Ühtlasi tema mentor ja isakuju. Punkt. Päriselus Victoriast
40 aastat vanem, siin kindlasti mitte nii palju.
Rufus Sewell mängib Melbourne'i, jee.
Vat, ja siinkohal võib märkida, et kuigi tegelasteks on ajaloolised isikud, sisaldab seriaal suurel hulgal vigu. Mingeid asju on natuke ajas ümber tõstetud, mingid asjad, mis siin juhtuvad, pole kunagi juhtunud, mingeid asju kujutatakse teisiti, kui nad olid jne. Suurema osa võib parema draama saavutamise nimel andeks anda, aga mõnede asjadega on küll natuke kaugele mindud, näiteks 3.osas toimuv.

Prints Albert- esmapilgul vaadates kuiv
kange ratsionalist, tegelikult rohkem
vaga vesi, sügav põhi-tüüpi.
Lüüriline kõrvalepõige selle kohta, miks Alberti lugu on üks huvitavamaid siin:

Sa elad ajal, kus mehed on võimul. Naised on olemas, aga lapsekasvatajate ja leemekulbiliigutajate rollis. Sulle räägitakse väiksest peale, et kunagi abiellud sa Inglise kuningannaga, kogu sinu haridus on vastava suunitlusega (a la õpe inglise ajaloo, õiguse, majanduse jms teemadel). Kõik lähebki plaanipäraselt, abielludki Inglise kuningannaga, aga sinu jaoks tähendab see, et oled tiitli ja värgi mõttes oma naise alam ja sul pole erilist võimu midagi teha. Mida sa siis teed? Lepid kuninganna boy toy rolliga või hakkad otsima, kuidas ikkagi tegutseda saaksid? Näiteks sellesama kuningannast naise kaudu midagi mõjutada? Kui vastuvõtlik ta on sinu ideedele?

Lisatagu siia veel, et lähed abiellumisega seoses Saksamaalt Inglismaale elama, aga seal peale kuninganna enda sind keegi väga ei oota, sest sa oled sakslane. (Ja tollasel Inglismaal on ainult katoliiklane olla veel hullem kui sakslane.)

Ühesõnaga, mulle meeldivad need lood, kus mingid sugusid puudutavad asjad on tagurpidi keeratud. Siis peab ise ka natuke teisiti mõtlema ja see on ju ometi kasulik. 

Sir Robert Peel.
Päris tuntud peaminister tooride parteist.
Raudteede ehitamise patroon.
Ühtlasi Alberti sõber ja mentor.

Alberti vend Ernst.
Olemuselt Alberti vastand, sihuke
smiley happy puppy. Comic relief natuke.
Naistemees ka. Ja osatäitjaks ei keegi muu kui
assiest ass "Taevasammastest", David Oakes. 
Harriet, Victoria....äää, seltsidaam? Õukonnanaine?
See, kes kuningannaga koos hängis igal juhul. Rääkides asjadest,
mida päriselus ei juhtunud, siis ma panin ta meelega siia Ernstist
järgmiseks kohe.

Belgia kuningas Leopold I, Victoria (ja Alberti) onu.
Siin suuresti kosjasobitaja rollis. Üks ajalooraamat spekuleeris
ka teemal, et hoopis tema oli Alberti isa.

Kogu seriaali nõrgim koht on minu arvates alumise korruse teema. Ilmselgelt on siin tahetud Downton Abbey moodi upstairs-downstairs lugu arendada ja teenijarahva elu näitamise kaudu natuke ühiskonnakriitiline olla, aga see ei tööta üldse nii hästi kui DA-s.

Teenijanna Skerrett.
Tema tegelaskujuga üritatakse ilmselt näidata,
et kaks noort tütarlast (tema ja kuninganna),
kes elavad samas  lossis, võivad elada väga erinevaid elusid. 

Aga positiivse poole pealt on veel näiteks ilus muusika. Ja kellele romantikaseriaalid meeldivad, siis soovitan eriti episoode 4, 5 ja 6. Ühtlasi on kogu seriaal üks suur küünlavalgusromantika, muud valgustust praktiliselt polegi. Eks aeg olnud ka selline. Ja Buckinghami palee sisemus, kus suur osa tegevust toimub, ehitati tegelikult ühte vanasse lennujaama angaari Leedsis.

1.hooaja tegevus toimub 1837.aasta juunist kuni 1840.aasta novembrini. Praegu tehakse 2.hooaega, mis hõlmab aastaid 1841-1848.

20-aastased välismaa laulud

Niisiis, välismaa lood. Ma pole kindel, et kogu see pikk joru allolevaid lugusid on pärit aastast 1997, aga vähemalt on nad sel aastal popid olnud.

Kui praegu vaatan Aastahiti välismaa lugude tabelit sellest aastast, siis mul tuleb actually meelde, mis lugude poolt ma ise hääletasin, millisel postkaardil ma need saatsin ja kuidas täpselt toimus tol aastal Aastahiti kuulamine. 1997 oli ikka kõva aasta ma ütlen.

Aastahiti võitja näiteks oli Backstreet Boys -As long as you love me 
Mina olin ka üks 1260 hääleandjast selle loo poolt, sest ikkagi Backstreet Boys. Sa vaata neid nägusid.

Ja Quit playing games on eriti selline laul, mille viidjot tasub vaadata, sest see ei saa tõsi olla.


Aqua - Barbie girl
Ega siin palju lisada ole. Kindlasti on teadustöid kaitstud selle kohta, mis selliste lugude fenomen on.

Spice Girls - Spice up your life 
Ka sellele loole andsin ma Aastahitis oma hääle. Kuigi see pole muidugi minu lemmiklugusid neilt. Ma olin Baby Spice muidu. Ja ma panen kohe mitu Spice Girlsi lugu siia nüüd, sest ka Mama, Who do you think you are, 2 become 1, Too much olid kõik 1997.aastal.




No Doubt - Don't speak
Ükspäev just sattusin seda kuulama ja tundus, et enam nagu vist ei taha. Liiga dramaatiline. Lauljal on ilus kleit muidu.
Dario G - Sunchyme
Ma üsna jumaldasin seda klaverivärki seal alguses. Aga see viidjo on natuke friiki minu jaoks.
Paradisio - Bailando
Väga kõnekas laul. Mis laulud kõik popid võisid olla. Ja nii lihtsas hispaania keeles, et isegi mina suudan mõne lause kaasa laulda.
Savage Garden - To the moon and back
Seda laulu mina küll kindlasti 1997.aastal ei teadvustanud, aga Savage Garden suutis juba 20 aastat tagasi sihukest mussi teha, mis ka sel aastal veel piinlikuks pole muutunud.
Chumbawamba- Tubthumping
See on ka praeguseni lahe laul, sest kõik on nii lamp selle juures. Alates bändi (ja laulu) nimest kuni hipsteriprillidega naislauljani. Viimane oli oma ajast ees kahtlemata.
The Verve - Bittersweet Symphony (ka The Drugs don't work)
Kui nüüd lauludest rääkida, mis vanaks ei lähe. Ja Richard Ashcrofti pisut vinguv hääl tekitab minus tundeid ka sel aastal veel, nagu ka The Drugs don't work, they just make you worse ja trolololoo.
Tic Tac Toe - Warum
Kui sa mäletad sellist laulu, siis sa oled äge vend (või õde). Saksakeelne naisräpp on huvitav nähtus.
Natalie Imbruglia - Torn
Tjah, seda mulle meeldib siiani laulda. See video oli omal ajal ka  täitsa huvitavate killast. Sisaldab sümboleid, võiks arvata.
Olive - You're not alone
See laul on mul suisa olemas ja mõnikord kuulan seda. Öötundidel näiteks. Raadiost tuli väga palju kunagi.
The Cardigans - Lovefool
Ja ka seda kuulan ma praegu. Selline natuke krutskiga lugu, kus laulu toon/meeleolu ja sõnad ei läheks nagu kokku.

All Saints - Never Ever
See alguse monoloog on kunagisest nii hästi peas, et siiani on peas. All Saints oli üldse sihuke ättituudiga naistebänd, jah.
Boyzone - Picture of You
Mr. Beani filmi soundtrackilt muide. Boyzone oli nunnu. Ja see laul on selline meeldivalt energiline, võrreldes mõne teise nende looga.

Janet Jackson - Together again
Seostub mul Uuno raadioga punkt.

Robert Miles & Maria Nayler - One and one
Siis, kui tümmilugudel oli veel mingi meloodia. Näe, Robert Miles ju suri ära just, kirjutas lehes ükspäev. Maria Nayleri hääl on jätkuvalt friiiiki.

George Michael - You have been loved (ka Star People'97)
Kindlasti ei teadvustanud 1997.aastal seda laulu. Aga see on hea laul. Kui George Michael oma 80ndate naljad ära oli lõpetanud, oli ta 90ndatel kunn lihtsalt.

Robbie Williams - Angels
Ilmselt ka 1997.aastal ei teadnud midagi sellest laulust. Vist. Aga eks ta on Robbie suuuur ballaad, onju.

Väga paljud lood võtsin siit. Vaata ise, suurem osa laule on kuld, ma ütlen, kuld. Olgu siis päriselt head laulud või sellepärast, et ma kunagi arvasin, et need on jube head laulud.

Näe, mõtlesin, et üle 20 laulu ei pane ja piirdusingi ainult 22 looga.

No vot, ja kui 1997.aasta ära lõppes, tuli 1998.aasta ja "My heart will go on" ja hohohoo mis veel kõik.

Two post Monday

Ai, hesus, kõige tähtsama asja unustasin ikka ära. Terve Eurovisiooni aja mõtlesin, keda see Portugali Salvador meenutab. Et meenutaks nagu mingit koera või kedagi. Ja pühapäeval sain ometi aru.


Midagi nagu on, ma ütlen.

Näe, Eurovisioon oli

Ma panen ka mõned lood siia, mis meelde jäid (või ise ei jäänud meelde, aga jäi meelde, et oli normaalne lugu).

1. Belgia - Vahetevahel ikka on ka selliseid laule Eurovisioonil, mida ma viitsin endale hankida, et hiljem veel kuulata. Laheda häälega laulja (kas ta üritab mingit aktsenti teha?) ja laul minu teetassist.
Ühtlasi, aldi häälerühmas on alati kõige lahedamad tüdrukud. Just saying.


2. Portugal - Plusspunktid oma keeles laulmise eest. Laul ja esitus üleni nunnud. Aga mitte roosalt nunnud vaid niimoodi armsalt. Võiks olla mingi nummika filmi nummikal soundtrackil. Mulle meeldis see ka, kui laulja õde/laulu autor seal lõpus natuke laulis. Mõlemale sobis. Minu flegmahing alati rõõmustab, kui midagi sellist võidab, kus laval ainult lauldakse. Ha! Haa! Saite, asjatult tõmblejad, saite!


3. Valgevene - Mõnus rahvalaul. Ja väga lahedalt kõlav keel. Selline slaavi keel, kust on need elemendid ära võetud, mis mind slaavi keelte juures häirivad.


4. Norra - Absoluutselt ei meenu ükski viisijupp, aga mulle meeldisid need taustamehed kuidagi. Vist tahtsin mõelda, et need on nagu need Röyksoppi tüübid.  Tjah, praegu üle kuulates tundub ka, et mulle meeldib kõik muu rohkem kui laulja.


5. Moldova - Kõlas nagu "Destination unknown", sellepärast jäi meelde. Sünkroonis jalajõnksutamine oli ka lahe.



20-aastased eesti laulud

1997 oli märkimisväärne aasta. Ja kuigi olin suurema osa sellest aastast 10-aastane, on siiski palju asju meeles, mis siis toimusid, juhtusid. Või millised riided mul olid näiteks. Ühtlasi on 1997 ilmselt rekordiline aasta - tõenäoliselt pole ma ühelgi teisel aastal ühtesid ja samu laule kuulanud nii palju uuesti ja uuesti ja uuesti. Mõeldes, et tegemist oli kassetiaegadega, polnud sama laulu 10 korda järjest kuulamine sugugi nii lihtne kui tänapäeval. Tagasikerimisnupp oli töö all lookas. Igal juhul. Vaatasin mõned laulud välja, mis 1997.aastal (jep, 20 aastat tagasi) popid olid. Selles postituses eesti laulud, järgmises (loodetavasti) välismaa omad.

Tähestiku järjekorras esimene on Black Velvet.
"17" oli 1997.aasta suurim hitt, ühtlasi Aastahiti ülekaalukas võitja. Kui mäletad ka selliseid Black Velveti laule nagu "Öö silmad" või "Nagu samet ja siid", oli sul ilmselt Black Velveti kassett, ei?


Bläck Rokit - Itimees
Üüratult naljakam kui sama tegija tänased naljad. Küll polnud "Itimees" tema parim saavutus mu meelest, pesumasinale trumli tegemise laul oli veel ja nurga tagant piilumise laul ja Engelbert ja viigid.


Click Ok - Lase lõdvaks, Öö on kuum
Praegu vaadates mõjub üsna veidralt, aga omal ajal oli vist piisavalt uudne nähtus. Girl power-tšikid.
Lisapunktid, kui lause Võta traksid ja pista boilerisse sulle midagi ütleb.


Folkmill - Käib salapidi öö
Pole kindel, kas seda laulu 1997.aastal kuulsin, teadlikult kindlasti ei kuulanud. Küll olen seda hiljem väga palju kuulanud, sest see (erinevalt mitmest eelmisest) on actually väga hea laul.


Kate - Perpetuum mobile
Sama sellega, hea laul. Mu meelest kandideeris 1997.aastal Eurovisioonile ja isegi ei saanud kõige halvemat kohta.


Mari-Liis- Mis tegema nüüd pean, Teine Dimensioon
Tema on vist kusagil lauluõpetaja praegu ma kunagi lugesin. Aga Mari-Liisi fänn mina kunagi ei olnud. Laulud olid (ja on) ilmselt peas, aga ei meeldinud.


Rumal Noorkuu - Muumioru lugu, Lõputu mäng, Sweet Kisses
Sellest võiks teha eraldi postituse. Igal juhul kui sa suudad näiteks "Lõputust mängust" kohe praegu mõnda suvalist rida ümiseda, siis meil ilmselt on ühiseid jututeemasid.


Sandra - Up to the sky
Kes seda lugu ilma üle kuulamata mäletab, siis I'm impressed. Oli selline laul, mis soovis üleni välismaa moodi olla.


Terminaator- Ingli puudutus, Kaitseta
Huvitav, et need kaks Terminaatori laulu, mida ma actually talun, olid samal aastal.


Vennaskond - 15
Aastal 1997 ilmselt ei arvanud sellest midagi, aga hiljem hakkasin arvama.

6-Pack - Seest Läeb Hing
Tollal tõsiseltvõetavate moosinägudega poistebänd, praegu huumoriklassika. See video ei saa päris olla. Ja see, et oli olemas bänd nimega 6-pack...hollariijahhoo.



Laulud on 1997.aasta Aastahiti tabeli järgi võetud. Tollal oli mu meelest tegemist muusikaelu väga adekvaatselt kirjeldava tabeliga.