Downton Abbey väljakutse

ETV hakkab "Dowton Abbey" näitamisega lõpule jõudma, jõuab juba sel laupäeval. Seks puhuks otsisin välja "Downton Abbey" väljakutse (selliseid leidub tõesti iga sarja kohta vist internetis) ja jätsin sealt alles need küsimused, mis mind kuidagi närvi ei ajanud.

Favourite female character - Karakteri poolest ikka vanaema Violet (ühtlasi on mul Maggie Smithi kui näitleja suhtes väga soft soft spot).
Favourite male character - Matthew
Favourite episode - Selle seriaali episoode ma ei erista nii hästi kui mõne muu seriaali omi. Aga ütleme näiteks 2.hooaja viimane osa, kus jõulud olid ja.
Favourite season - Ilmselt ka 2.hooaeg, seal oli 1.maailmasõda ja Downton pidi ka ennast sellega kohandama.
Favourite quote - Violetil tuleb neid varrukast.

Kui pole varem mõelnud ja siis mõtlema
hakata, võib selline küsimus tõesti tekkida.
Favourite ship - Mary ja Matthew, düdüdüü. Anna ja Bates ka.
Favourite moment of your favourite ship - Eks ikka see, kui Mary ja Matthew lõpuks abielluda otsustasid. Lund sadas ja tunded möllasid ja nii edasi.
Favourite friendship - Mary ja Branson (Mulle väga meeldib, et nende puhul romantilisi vihjeid ei tehtud.)
Favourite funny moment - Siis kui neil majja telefon tuli, oli palju humoorikaid hetki sellega. Eriti vanaemal (vaata siit) ja Carsonil. See, kui Maryl too türklane voodisse ära suri, võttis hoolimata traagikast ka humoorikad mõõtmed.
Favourite OMG scene - Kui Matthew'l autoõnnetus oli, siis mõtlesin küll et OMG, kas tõesti see lõpebki nüüd nii.

Favourite dress of Edith
See on actually selline, mis mul ilma igasuguse
ülevaatamiseta meeles oli.

Favourite dress of Mary
Vaadake vaid noh.

Favourite dress of Cora

Favourite hat, jewel or other accessory
Igasugused sihukesed oksad on mulle meeltmööda.

Favourite guest star character - Mr Batesi eksnaine oli huvitav kuju, selline salapäraselt kurjakuulutav.
Favourite premiere - 2.hooaja 1.osa ma pakun. Ega hästi ei mäleta.
Favourite male Crawley - Robert, Matthew. Palju just polnud neid mehi seal.
Favourite female Crawley - Edith
Favourite male staff member - Carson. Ja Thomas (Kuigi tema tegevus ajab nii väga närvi vahepeal. Selles muidugi mõte ongi.)
Favourite female staff member - Huvitavuse mõttes O'Brien.
Favourite Downton child - Marigold on loo poolest huvitavam kui teised.
Favourite wedding - Ega väga palju otseseid pulmi pole näidatud, osa lõpeb ju alati siis ära, kui pruut altari ette jõuab. Aga suures plaanis mulle meeldis Edithi ja Anthony Strallani pulma lugu.

Ühtlasi mulle meeldiks märkida, et tolle aja
(pulma)kleidid olid mõnusalt sirgelõikelised.
Least favourite episode - Nii 3.kui 4.kui ilmselt ka 5.hooajal oli vahepeal episoode, kus mõtlesin, et kas tõesti sellega te täidate aega. Mingid stseenid, mis üksteisele järgnesid, aga ei viinud tegevust kuidagi edasi.
Least favourite female character - Tegelikult see mõisaproua Cora on tihti üsna igav. Alati sündmuste juures, kui need toimuvad, aga sündmused ei toimu tema endaga. Jah, liiga kõrvaline tegelane mõisaproua kohta.
Least favourite male character- Polegi sellist vist. Richard Carlisle võib-olla, see kunagine Mary austaja. Samas muidugi oli ju aru saada, et sihuke negatiivne meestegelane oli sinna tol hetkel sellepärast toodud, et Matthew veel eriti hea partiina paistaks.

Richard Carlisle'i mängis Iain Glen,
kes praegu näiteks "Troonide mängus"
kaasa teeb.

An adjective for mr Carson - Endisaegne? Ilmselgelt tema esindab vanakooli meest ja arvab, et asjad peavad käima nii, nagu nad alati on käinud.
An adjective for mr Bates - Salapärane. Või siis äkki just mitte nii salapärane, kui meile üritatakse muljet jätta.
An adjective for mrs Hughes - Korrektne. Mulle kogu aeg tundub, et ta käitub õigesti ja tal on suur soov õigesti käituda. Võib-olla teeb see teda igavamaks, aga vist ikka ei tee. Igal juhul hästi õnnestunud ülemteenijanna valik, pole mingi suvaline tulehark, vaid ikka sirge seljaga inimene.
An adjective for mr Barrow - Üksik? Õnnetu? Aga üks parimaid tegelasi.
An adjective for Branson - Julge. Positiivne kangelane igal juhul.

Branson oma autojuhirüüs.
Nii tegelane kui näitleja on muide iirlased.
Which dead character do you want alive again? - Matthew. Ilmselgelt lõppes tema lugu nii ainult sellepärast, et see näitleja tahtis sarjast ära minna, muidu olid nagunii tema jaoks teised plaanid.
Which character is useless in your opinion? - Vahepeal on kõrvallood mingitest inimestest, kes pole seal sarjas sugugi olulised tegelased, see on veits mõttetu.
An inexistent couple you'd like to see - Daisy ja Barrow olnuks huvitav.
Would you like living at the age of Dowton Abbey? - Muidugi võiks esimese hooga hõisata et jaajaa, aga tegelikult on tänapäeval mina olla ikka palju lihtsam kui olnuks siis.
Which member of the staff would you most like to be (valet, kitchen maid, butler etc)? - Mõne peretütre teenijanna ilmselt oleks huvitav olla.
Which Downton Abbey character are you most like? - Anna? Või siis mitte keegi.
Downstairs or upstairs? - Ilma üksteiseta oleks nad üsna ebahuvitavad, nii et mõlemad ikka.
An actor/actress you'd like to see guest star - Valik on ju suur. Romola Garai näiteks, kes on igas jumala briti miniseriaalis mänginud, kus tegevus minevikus toimub. Emma Thompson sobiks sinna ka. Colin Firth loomulikult (miks tema poleks võinud olla üks neist vanematest meestest, kes Edithile meeldisid?).

Näe, kes siin on lõbusalt koos.

The reason you watch this show - Sest mulle säärased kostüümidraamad reeglina meeldivad, saab head draamat. Ühtlasi on neis tavaliselt head näitlejad ja kui on natuke viitsitud tegevusajale omase keskkonna loomisega vaeva näha, on asi üsna usutav. See on ka tore, et kui tavaliselt on sihukesed sarjad mingid 3-4-osalised, siis "Downton Abbey" on suisa 52-osaline. Tea kas peaks otsast uuesti vaatama hakkama, seda ma polegi hakanud veel.

Juuuuubel

Nädala eest tähistas Truffe kirjanurk oma 10.sünnipäeva. Sel puhul sai ta uhke märgi rinda (vt parempoolsest tulbast). Lisaks koostasin allpool oleva pildikese, mis sisaldab ühte mõtet iga täitunud aasta jaanuarikuust. (Kes tahab suuremat ja teravamat pilti, saab pildi peale vajutada.)


Mis teema on arooniatega? Aroonia, see on midagi sõnulseletamatut. Midagi sellist, mida polegi mõtet öelda. Aga kui see öeldud saab (ja küll on suur soov, et saaks), siis on ütlejal hea meel ja lugejal/kuuljal naeratamapanev aroonia mekk suus. Eriti aroonilise jutu puhul läheb keel lillaks ja tekib tunne, nagu oleks mingeid kahtlaseid marju söönud - pea sumiseb, kulmud kerkivad ja hääl hakkab üles-alla jõnksuma. Aroonia on nagu õnn- see pole eesmärk vaid eluviis!
on jaanuar 19, 2016 by  |  

Brooklyn

Vaatasin täna hommikul filmi. Ilmselt oli hetk õige selle vaatamiseks, sest mulle meeldis kohe väga. Lihtne lugu: üks iiri tüdruk läheb 1950.aastatel Iirimaalt elama New Yorki, töötab ja õpib seal ja elab sotsiaalset elu ka, kuni ühel hetkel tuleb tarvidus mõneks ajaks tagasi Iirimaale pöörduda ja lõpuks tekib küsimus, kummale maale siis lõplikult pidama jääda.

Kes tahab, võib näha seda kui rändeteemalist filmi, kes tahab vanaaegseid kostüüme vaadata, saab neid vaadata, ja kes tahab, saab keskenduda tundeelu teemadele. Selle viimase osas- kui on kellelgi soov vaadata õhkamisttekitavat filmi, siis vaadake seda. Mulle küll mõjus.

Pärast vaatasin, et stsenaariumi autor on Nick Hornby, peaosatäita Saoirse Ronan kandideerib rolli eest BAFTA-le ja Kuldgloobusele (ehk tuleb siis ka Oscari nominatsioon?) Kuna tegemist on suuresti briti filmiga, on esindatud ka Harry Potteri gäng, sedakorda Julie Waltersi, Jim Broadbenti ja Domhnall Gleesoni näol. (Kuigi pole vist aus neid Harry Potteri gängiks nimetada, sest nad on mujal märksa kõvemaid rolle teinud.)

Film on raamatu põhjal tehtud (mõlema nimi on Brooklyn). Hankisin endale raamatu ka, näis, mis seal räägitakse. Seoses raamatu hankimisega käisin üle mõne aja ülikooli raamatukogus. Selles mõttes käisin, et käisin ja olin, mitte ei tulnud kohe tulema, kui raamatu kätte olin leidnud.

Raamatukogus oli veel rahvast ja ma olin üllatunud, et olid enamasti sihukesed korralikult riides noored inimesed. Omal ajal, kui mina ülikoolis käisin (haha, omal ajal, hakkab juba heietama), tundus tudengite hulgas rohkem olevat sihukesi lampe kujusid, nö sitase pintsakuga Tartu tudengeid, boheemlasi, kui soovite. Mitte et nende pintsakud otseselt sitased oleksid olnud, aga nende riided nägid tihti välja sellised, et neile pole eriti palju raha kulutatud. Meelega pole, sest on mingi muu asi, millele taheti raha rohkem kulutada. Kaltsukarõivas oli ühtlasi nagu mingi statement. Samas pole imestada, kui praegu on asjad teistmoodi (just, mitte halvemini, vaid teistmoodi), sest tollal oli suurem mass üliõpilasi sündinud 80ndate teisel poolel, nüüd on 90ndate teisel poolel. Üksjagu vett on merre voolanud.

Lõhn on raamatukogus ikka samasugune, mõned asjad ei muutu (isegi kui pidevalt remonti tehakse).

Kuninglikud vaated 2015

See on midagi minu (ja kui soovid, siis ka sinu) sisemisele harakale. Kuna üks lehekülg tegi väga põhjalikke kokkuvõtteid kuninglike naiste 2015.aasta rõivastumisest*, siis oli lihtne sealt mu jaoks silmapaistvad tualetid välja korjata. Silmapaistjad saavad nüüd pärjatud. Sest see on väga oluline (ütle, et sina ei tee inimeste kohta järeldusi selle põhjal, mis neil seljas on).

Parim pükskostüüm
See on Hispaania kuninganna.
Must pükskostüüm on power suit.

Parim lihtsalt kostüüm
See on Taani kuninganna ilusat värvi
kostüümis, mille jakk on väga kauni lõikega.

Parim printsessikas
On ju.

Parim roosas
Taani kroonprintsess Mary.

Parim punases
See kleidiga on Belgia kuninganna ja
mulle väga meeldivad sihukese
lõikega kleidid.

Parim valges
Elizabeth II  noorima poja
abikaasa Sophie.

Parim lillas
(sest lilla kui minu lemmik olgu alati esindatud)

Maitea, on ta nüüd lilla või roosa, aga istub ju hästi!
Pildilolija on Hollandi kuninganna.

Parim rohelises
Julge. Lõbus.

Parim mustas
 Must saab olla ka mittedramaatiline.

Parim saadik
Hollandi kuninganna kandis riigivisiidil Hiinas
ilmselgelt Van Goghist inspireeritud kleiti.

Parim mantel
Norra kroonprintsess elegantses mantlikeses.

Parim lapseootajate kategoorias
Rootsi printsess Madeleine paar päeva enne poja sündi.
Mees on see tema mees.


Parim sädeleja
Rootsi kroonprintsess Victoria ühes oma sädelevatest
kleitidest. Neid oli tal aasta jooksul vähemalt kolm
ja kõigis õnnestus tal välja näha absoluutselt
palju parem kui mõni juudi jõulupuu.

Parim Nobelitelt
(sest siin rootslased tagasi ei hoia)
Ka hall on värv.

Parim julgeja
Maitea, tundub kuidagi julge. Meenutab jazzi-ajastut
(mis on täitsa sobiv, sest tegemist oli USA visiidiga).

Parim suhtlus tikanditega
Kingad ja kindad on ka ägedat värvi.


Parim koostöö lilledega
See on Elizabeth II lapselaps printsess Beatrice.
Siin ma vist pole veel öelnud, et pikkade varrukatega
kleidid mulle meeldivad.

Parim tore lihtne kleit
Seda ma tahaksin päriselt endale. Nii lahedad varrukad ja ilus värv ja muidu
hea lõige.

* rõivastumine võiks ju tähendada ka r(R?)õivaks muutumist, mis omakorda võiks tähendada ka abiellumist mõne Rõiva-nimelise isikuga või Rõiva-nimelise isiku moodi käituma hakkamist