And that is how I met your mother M-W

M - Ally McBeal (Calista Flockhart)
Kui paljud mäletavad "Ally McBeali" viimast hooaega, kus tuli välja, et Allyl on laps? Kusagil 10-aastane tol hetkel. Ally sattus emaks, kuna munarakupank vussis midagi ära. Tütart mängis muide Hayden Panettiere.

N - Nancy Botwin (Mary-Louise Parker)
Ühtegi teist telekaema maiteagi, kes raha teenimiseks kanepit müüks. Sari on "Weeds" (vähemalt varasematel hooaegadel selline seriaal, mida vaadates wtf tihti huulile tõusis).

O - Harriet Oleson (Scottie MacGregor)
Jälle "Väike maja preerias". Ingelliku Caroline Ingallsi kade vastand, vaatajale peamiselt koomiline kõrvaltegelane. Nagu ka tema lapsed...Nelly oli suurema osa ajast palju huvitavam kui Laura. Ja Harriet oli nagunii huvitavam kui Caroline. Those were the times.
Harriet on see suurte silmadega.

P - Peggy Bundy (Katey Sagal)
"Tuvikesed" on minu jaoks enamasti olnud natuke liialt üle vindi keeratud, aga oma soengu ja retuuside ja...ääää...huvitavate laste tõttu saab Peggy vabalt ka siia nimekirja.

R - Ruth Fisher (Frances Conroy)
Täiskasvanud laste ema seriaalis "Six Feet Under". Vist ka kõige huvitavam tegelane seal. Tahab väga oma lastega hingelist sidet luua, aga on ise samal ajal suht sassis ja mingites piirides kinni. Nii dramaatiline, et mingil hetkel hakkab koomiliselt mõjuma.

Ruth Fisher

S- Sirje (Rita Rätsepp)
Mõtlen Sirjet sarjast "Pilvede all". Pole küll ammu seda eriti vaadanud, aga tundub, et Sirje pole seriaali algusest eriti muutunud - pigem tuleb lastel teda kasvatada kui vastupidi. Aga kui palju täiskasvanud inimene kasvatamispüüetele allub?

T - Jill Taylor (Patricia Richardson)
Tema oli sarjas "Home Improvement". Ausalt öelda väga ei mäleta, aga hämmastaval kombel ei tulnud T-tähe alt kedagi teist pähe.

U - Ursula Amaranta Palm (Evelin Võigemast)
Jällegi ainus U-tähe juurest. Aga sobib hästi, sest tal oli "Õnne 13"-s väga dramaatiline ema storyline. Sai välismaal lapse, isa võttis lapse ära jne. Ursula võiks tagasi tulla, aga ma tahaks, et siis midagi head ka temaga juhtuks.

V - Violet Crawley (Maggie Smith)
Mulle küll väga tihti pähe ei tule, et "Downton Abbey" leskkrahvinna on tegelikult mõisahärra Roberti ema, seriaalis on ta rohkem vanaema rolli surutud. Aga pole lugu, vanaemana teeb ta ka seda, mida paljud emadena ehk kaitseb oma perekonda sel viisil nagu tema oskab. Nii et kui on skandaal õhus, pöörduge Violeti poole, küll tema juba teab ja aitab.

Sest vanaemade töö on sekkuda.

W - Nora Walker (Sally Field)
Täiskasvanud laste ema seriaalis "Brothers and Sisters". Seriaali nimi võiks vabalt olla ka "Nora Walker, Mother", sest tema teab, oskab, tahab, aitab, õiendab, lohutab, küpsetab, hoiab lapsi jne jne. Tõsine emakaru ühesõnaga. Kuidas overbearing eesti keeles ongi?


Kokku on nende rollide (A-Z) eest võidetud 5 Kuldset Gloobust ja 3 Emmyt ning kandideeritud 21 Kuldsele Gloobusele ja 23 Emmyle. Suurim kandideerija on olnud Calista Flockhart ja suurim võitja Maggie Smith.

And that is how I met your mother A-L

Ma ei ole vaadanud seriaali "How I met your mother", see lause on pealkirjas ainult sellepärast, et järgmised tähestikujupid tulevad teleemmede kohta. Mõtlesin ka muude tegelaste peale, aga see tundus kõige lihtsam variant, sest suuremas osas sarjadest on mõni emakuju ikka olemas.

A - Alma Saarepera (Helgi Sallo)
Kugi nö pärislapsi on Almal ainult üks, tundub, nagu oleks ta lisaks veel Jaanuse ema ja Jane ema ja Are ema jne. Almat jätkub kõigile.

B - Betty Draper (January Jones)
Seriaalist "Mad Men". Grace Kelly stiilis kaunis housewife 1960ndatel New Yorki lähistel. Peast nii puntras, et tavaliselt leaib ta tabelist "Worst TV moms". Aga tegelasena hiigla vahva jälgida. Vaata või ise.

Betty Draper ja tema elutarkused.

C- Cora Crawley (Elizabeth McGovern)
"Downton Abbey" mõisaproua. Tegelasena ehk ise pole nii silmapaistev, aga kui mõtlema hakata, mis tema elus laste kaudu toimunud on, kisub päris dramaatiliseks. Üks tütar suri last sünnitades ära, teise tütre mees suri tunde peale isakssaamist, kolmas tütar sai salaja abieluvälise lapse, proua ise kaotas oma neljanda lapse teenijanna kättemaksu tõttu teo eest, mida proua polnudki teinud. Seebikas ma ütlen, mullitab. Aga ilusad kleidid, onju.

D- Debbie Novotny (Sharon Gless)
Ilmselt suuresti tundmatu, aga mulle tuntud seriaalist "Queer as Folk". Natuke nagu Alma: ühe poja ema, kes on suuresti ema eest ka oma poja sõpradele. Suuvärk on terav ja PFLAG-i lipp lehvib uhkemalt kui ühelgi teisel, keda enne (või pärast) nähtud. Kui ta poleks naine, oleks ta kindlalt drag queen.

E - Emily Gilmore (Kelly Bishop)
Vist minu lemmiktegelane üldse "Gilmore'i tüdrukutes". Elab oma kindlate reeglitega maailmas ja ei suuda kastist välja murda, et tütrega sina peale saada. Olles tütretütre näol uue võimaluse saanud, astub uuesti sama reha otsa. Aga südames on hea. Ja äärmiselt humoorikas jälgida.

F - Pippa Fletcher (erinevad)
90ndatel teadsid kõik, kes on televisiooni suurima südamega emme, sest vähemalt pooled "Kodus ja võõrsil" tegelastest olid Pippa kasulapsed. See oli nunnu seriaal tegelt, enne kui see pihta hakkas, et tegelaste väljakirjutamiseks tuli nad alati mingil moel ära tappa.

Kui mu mälu ei peta, oli see kõige esimene Pippa.
G - Rachel Green (Jennifer Aniston)
Vist kõige ebatõenäolisem lapsesaaja "Sõprade" hulgast, sellepärast seriaalkirjutajad lapse just talle kirjutasidki.

H - Susan Harper (Zoë Wanamaker)
Sellenimeline ema on briti seriaalis "My Family". Ainult Edina sarjast "Absolutely Fabulous" on vist veel lambim kuju.

I - Caroline Ingalls (Karen Grassle)
See on tema, Mary ja Laura toreda mütsi ja lahke sõnaga ema. Küll Charles juba teadis, miukest naist endale võtta.

J - Jules Cobb (Courteney Cox)
Tema ongi cougar seriaalis "Cougar Town". Aga tal on ka hilisteismeline poeg. Jules käib öösiti tema magamist vaatamas ja teeb muid normaalse suhte piire ületavaid asju, mis on naljakad ainult sellepärast, et see on komöödiasari.

K - Kitty Forman (Debra Jo Rupp)
Kogu "That 70s show" on nii džiiniös, et Kitty ei saa ka midagi vähemat olla. See, kuidas ta Ericut nunnutab on naljakas. On-on.

See, kuidas ta naerab, on veel naljakam.
L - Brooke Logan (Katherine Kelly Lang)
Kas keegi üldse enam teab kui palju lapsi on Brooke'il? Kas ta ise teab? Ma ei leidnud wikist ka. (Küll aga leidsin, et ta on Ridge'iga 6 korda abielus olnud.)


Filmid M-Y

jätkakem: 

M - Muriel's Wedding (1994)
Palju ABBA muusikat ja 2 Austraalia paremat tütart Toni Colette ja Rachel Griffiths (kes meeldib mulle igas sarjas, kus ta mängib).

N - Notes on a scandal (2006)
See on raamatust parem film õpilase ja õpetaja mitte päris süütust suhtest. Puha kuulsad nimed - Cate Blanchett, Judi Dench, Bill Nighy, muusika Philip Glassilt. Oo, ja žanri juures on lisaks draamale kirjas ka triller. Ebatavaline minu jaoks.

O - The Other Sister (1999)
Nunnu lugu neiust, kes on mentally challenged (mis see eesti keeles oleks?). Ei ole masendav, pigem südantsoojendavalt humoorikas. Ühtlasi mängib siin minu lemmiknaiste hulka kuuluv Sarah Paulson ja lõputiitrite ajal tuleb Savage Gardeni "The Animal Song"

P - Pan's Labyrinth (2006)
Üks väheseid fantaasiažanri filme, mis mulle väga meeldib. II maailmasõja teemaline osaliselt. Sihuke põnev ja vahepeal natuke hirmus.

Kus on beebi?
Q - The Queen (2006)
Ausalt öeldes ei kottinud väga. Mul on vist probleem selliste filmidega, mis tehakse elusolevate inimeste elude põhjal. Võib-olla tõesti kuningannal oli äge vaadata, kuidas rolli eest Oscari võitnud Helen Mirren teda mängib. Mulle meeldis James Cromwell, kes kuninganna abikaasat mängis. Film kandideeris muide kostüümide Oscarile.

R - Roman Holiday (1953)
Hiljuti vaatasin, kui tundus, et tahaks nüüd mõnda vanaaegse säraga (mustvalget?) filmi näha. Audrey Hepburn võitis rolli eest Oscari ja film võitis kostüümide Oscari. Sisus on kuningliku perekonnaga tegemist, selle vastu pole mul kunagi midagi.

S - Sügisball (2007)
Ma olin täitsa vaimustuses, kui see film tuli. Pole vist praeguseni üle läinud. Naer läbi pisarate- tüüpi film. Ja kui palju lauseid, mida lihtsalt lambil hetkel öelda. Peaks vaatama, pole ammu vaadanud.

Kurat, mul on nii...nii kole särk.

T - Thank you for smoking (2005)
Üsna nutikas film. Reklaamihuvilistele ja muidu ka.

U - Der Untergang (2004)
Ainus, mis u-tähe pealt võtta oli. Kui masendavat ajaloofilmi ei pelga, siis absoluutselt väga hea.

V - Väikelinna detektiivid ja valge daami saladus
Nunnu. Ei ürita nii äge olla kui Supilinna salaselts. Ja tegevus toimub mõnusas Haapsalus.

W - We don't live here anymore
Peaks olema ka raamatu põhjal. Aga vähemalt filmina oli selline suhtedraama, mida minul (kui suhteliselt heal suhtedraamafilmide talujal) oli üsna raske vaadata. Kuidagi rõhub ja rõhub ja midagi head ikka välja ei tule. Aga Peter Krause ja Laura Dern mängivad.

Y - The Young Victoria
Minu lemmikumaid perioodidraamasid. Noorest kuninganna Victoriast räägib, nagu nimigi ütleb. Albertit mängib Rupert Friend. Film võitis parimate kostüümide Oscari.

Mis kaunis kompositsioon.

Filmid A-L

Septembris räägitakse ikka koolist ja eriti neist, kes esimest korda kooli lähevad. Edasi oli mul plaanis kirjutada, et tähestik seostub ka 1.klassiga, aga tänapäeval vist keegi enam koolis lugema ei õpi... Igal juhul vanade aegade mälestuseks, kui veel 1.klassis lugema õpiti, tegin ka mõned tähestikud mõnedel teemadel. Sest see on lõbus. Ja nagu härra president ütles, siis ärme nimeta kooliaastat tööaastaks, onju ;)

Filmid A-L

A - The Age of Innocence (1993)
Raamatu "Süütuse aeg" järgi. Kui mu mälu ei peta, siis tõesti üsna täpselt raamatu järgi. USA kõrgseltskond 19.sajandil, mees ja kaks naist- nagu kuu ja päike. Lavastaja on Scorsese ja peaosades Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer, Winona Ryder. Sihuke klassikaline. Kostüümide Oscari võitis.

Uhke kostüüm filmist
"The Age of Innocence"
B- Blue Velvet (1986)
Selle filmi sisust ei mäleta midagi, aga olin seda nähes 1.kursusel ja mõtlesin, et küll on ikka lahedalt lamp. Praegu vaatan, et Kyle McLachlan on peaosaliste hulgas. Režissöör David Lynch.

C- Charlie and the Chocolate Factory (2005)
Peamiselt sellepärast, et Johnny Deppi Willy Wonkana nägemine ajas mulle suht hirmu nahka. See film kandideeris muide kostüümide Oscarile.

Hello kids!
D- The Dreamers (2003)
Kui tahad peale vaatamist mõelda "wtf did I just watch", siis see film on hea valik.

E - The Edge of Love (2008)
Enne vaatamist ma ei teadnud sellist walesi luuletajat nagu Dylan Thomas, vaatasin hoopis selle pärast, et teda mängib üks näitleja, kes mulle meeldib. Ka huvitava näo ja olekuga Cillian Murphy mängib siin. Ja kuulsad naised Knightley ja Miller.

F - Four Rooms (1995)
Vist esimene Tarantino film, mida (teadlikult) nägin. Ja alles aastaid hiljem sain teada, et tema oli ainult ühe toa režissöör. Mingi lambikas varvaste nuusutamise stseen oli siin, mis alati meenub.

G - A Good Year (2006)
Täiesti mitteeriline film Russell Crowe'iga. Aga see oli esimene film, mida päris kinos vaatamas käisin. Aastal 2006.

H - Happy-Go-Lucky (2008)
Kuulsa režissööri Mike Leigh' film. Tol aastal, kui see PÖFFil oli, olid kõik vabatahtlikud jube elevil ja tahtsid seda vaatama minna. Ma vaatasin ka ja nagu ei olnud midagi nii erilist. Halb ka ei olnud.

I - Irrational Man (2015)
Viimati kinos vaadatud film. Vaatama läksin natuke pika hambaga, sest Woody Alleni filmides on tihtilugu midagi, millest ma aru ei saa. Aga siin ei olnudki. Joaquin Phoenix ja Emma Stone meeldisid ja üldine toon oli lõbus.

J - Jane Eyre (2011)
Mitmed kindlasti ei nõustu, aga mina pole ühtegi halba versiooni Jane Eyre'ist näinud. Raske on midagi kapitaalselt kihva keerata. Ainult Rochester on teinekord liiga ilus. See 2011.aasta versioon kandideeris kostüümide Oscarile muidu. (Huvitav, kas ma vaatan palju kostüümidraamasid või jah.)

K - En Kärlekshistoria (1970)
Seda näidati kunagi Athenas Friigifilmi sarjas. Mulle väga meeldis. Samas nagu midagi väga friikit seal ei toimunud ka. Mul on see film endal ka olemas, võin vaadata kellegagi. Nalja saab ja. "Üks armastuslugu" eesti keeles.

Te vaadake neid. Nummid ju.

L - Das Leben der Anderen (2006)
See on ilma naljata diip film. Ajalukku ja inimlikkuse teemasse puutuv. Eesti keeles "Teiste elu" ja võõrkeelse filmi Oscari võitja.